Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Özgür Karabulut
Üye
4

Neden zayıf, çirkin ve ahmak insanlar hala üreyebiliyor?

Cinsel seçilime göre akıllı, güçlü ve güzel bireylerin genlerinin aktarım yoluyla (zamanla) tüm türlerde ama özellikle insanlarda türün tamamına hakim olması gerekmez miydi? Neden insan toplumunda herkes güzel, yakışıklı, güçlü ve akıllı değil? Neden hala zayıf, ahmak ve çirkin genler nesilden nesile aktarılıyor?
5,489 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Enes Özdaş
Enes Özdaş
42K UP
Fikir sahibi

Tam doğal seçilime uğramıyorlar diyebiliriz. (Bu tabiri pek doğru bulmuyorum herkesin kendi içinde güzel olduğuna inanıyorum) çirkin bir kadın/erkek illaki çekici ya da yakışıklı olanla evlenmek ister lakin cinsiyet sayılarının farkları buna el verişli değil. Şuan insanlığın büyük çoğunluğu erkeklerden oluşuyor (Hatırladığım). Buradan erkeklerin doğrudan seçilime maruz kaldığını söyleyebiliriz. Az olan kadınlar yakışıklı/zeki olan erkek ile bağ kuruyor bunu karşılayamayan erkeğin soyu ise sona eriyor.

Söylemek istediğim bir diğer şey ise zeki ya da güçlü olmanın evrimsel açıdan bir anlami olmaması kim daha iyi uyum sağlarsa o ürer. Alfa dediğimiz birey öne çıkar şuanki toplum için sosyal açıdan önde olmak. Önceden erkeklerin alfa tabiri güçlü olandi sonra zeki olan oldu şuanki geldiğimiz toplumda yakışıklı olmak.

Tüm Reklamları Kapat

404 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

Ek olarak; insanların sadece kendi seçtikleri kişi veya kişilerle üremediklerini de dikkate almamız gerekir. Doğada hasta, zayıf, sakatlanmış vs. hayvanlar genelde ya bir yırtıcının kolay hedefi olur, ya da çiftleşmeyi seçen cins tarafından seçilmez. Ayrıca birçok hayvan türü tek eşli değildir. Ancak insanlarda sosyal kurallar ve yasalar, birçok toplumda doğal seçilimi sınırlar. Partnerinden genç bir kadın, erkek yaşlanır veya güçten düşer de erkeği terk edip daha genç bir erkekle giderse bu kurallar devreye girer örneğin. Ya da hayvanlarda görücü usulü evlilik gibi, ailenin istediği kişiyle evlendirilmek gibi insanların uyguladığı geleneklere benzer davranışlar bildiğim kadarıyla yoktur. Bu da insan üremesinde doğal seçilimin yanında yapay seçilimin de var olduğu anlamına gelir. Bahsettiğiniz sonuçlara bunun gibi etkenlerin de yol açtığını düşünüyorum. Tabi farklı gerekçelerle bahsettiğiniz nitelikteki insanların birbirleriyle eşleştiğini ve doğal olarak genetik aktarımın da bu şekilde devam ettiğini de unutmayalım. Doğada muhtemelen bu niteliklerdeki bir erkekle hiçbir dişi çiftleşmeyecektir. Ancak insanlar nesillerini devam ettirebildikleri için genetik olarak aktarılan olumlu veya olumsuz olarak algıladığınız nitelikler alt soyda da ortaya çıkmaya devam edecektir.

478 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close