Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Neden tanrı'nın mantıksal çelişkiler içermeyeceğini kabul edelim?

Mantığın yasalarının tüm varlıkları kapsadığını neden düşünelim ki? Bunun için makul bir gerekçe var mı? Bu konuda filozofların genel kabulünün gerekçesi ne?

1
168 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Sinan Çetin

cevap için biraz geç kalınmış bir soru bu. 1 yıl cevapsız kalmış, umarım hala merak ediyorsundur cevabını :(

bu konu hakkında düşündüm ve tanrının mantıksal çelişkiler içermeyen bir varlık olması gerektiği sonucuna vardım. çünkü eğer tanrı mantık dışı bir varlıksa 2 ihtimal vardır. 1. ihtimal bu evren ve fizik yasaları ile tanrının evreni ve yasalarının çok farklıdır ve benim zihnim o evreni hayal edemez. 2. ihtimal tanrı çok akıllıdır, ben o kadar akıllı değilim, o kadar akıllı yaratılmadım o yüzden her şeyi kavrayabilecek bir beynim yoktur.

bu 2 senaryo da da ortak sonuç şu ki tanrı benden ona inanmasını bekleyemez, çünkü ben mantık üzerinden inanmaya ve karar vermek için evrimleştim. mantığıma göre hareket eden bir canlıyım. 2 durumda da tanrıyı bulamam, çünkü mantığım buna izin vermez doğama aykırı. benden kendisine inanmamı bekliyorsa ya mantıksız olamaz, yada benden ona inanmamı bekleyemez.

zaten insanlara dini yutturmak, mantık dışı bir tanrıya inandırmak için sürekli tarih boyunca sahte bilim ve sahte mucizeler yapıldı durdu. hala daha yapılıyor. eğer tanrı mantık dışıysa ve inanmamızı bekliyorsa mucize yollamalıdır(ki göremedik hala), eğer mantık dışı ise ve inanmamızı beklemiyorsa inanmak için bir sebep yoktur. tanrı mantık dışıdır ve ona mantıkla ulaşamayız, bilimle ulaşamayız. yani her şekilde tanrıya inanmak mantıksızdır.

390 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“...yine de dönüyor.”
Galileo Galilei