Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
7
Puan Ver

Neden nesli tükenme tehlikesi altında olan türlere yardım ediyoruz? "insanların etkisi olmayan nesil tükenmeleri" zaten doğanın bir parçası değil mi?

İnsanlar yüzünden nesli tükenen çok sayı da tür olsa da insanlardan önce de çok sayıda nesil tükendi. Bizim buna engel olma çabamızın amacı nedir? Not:yanlış anlaşılma olmasın sorumda kötü bir amaç beslemiyorum gerçekten merakımdan kaynaklı bir şekilde sordum.

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Soruya cevap vermekten önce bilgi yanlışını düzeltmek isterim. İnsanların bu dünya üzerindeki her bölgede yaşadığını, yapaylaştığını ve aşırı popilasyonlaşma durumuna girdiğini belirtmek isterim. Bu faktörler nedeniyle insan ırkı dünyadaki her canlıyı etkilemektedir ve sonucunda canlıların nesillerini orantılı olarak azaltma ve arttırma durumunda bulundu(k)lar. Bu durumun farkında olan bazı grup ve belli devlet komiteleri zararı hafifletmek için belli çalışmalarda bulunuyorlar.

Bu yazıyı yazarken genellemelerde bulundum çünkü doğal olarak hangi türlerin yok olması gerektiğini bilemeyiz. Çünkü bu seçilim yapay olarak(insan) bozulmuş durumdadır.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir vurmakla ağaç devrilmez.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder