Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Neden milliyetçilik akımı Fransız ihtilâlinden sonra çatlak verdi?
Meselâ Emevilerin mevali politikasi var. Arap olmayanları 2. Sınıf olarak görüyorlardı.. hatta Türkler ile aralarında bir sürtüşme bile yaşanmış. Peki neden o zaman değil de Fransız ihtilâlinden sonra milliyetçilik akımı çok fazla yayıldı? Diğer olanlardan ne gibi bir farkı var?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Sosyal Bilgiler öğretmeniyim. ayrıca tarih bölümünü bitirdim

Öncelikle belirtmek isterim ki yazdıklarımda ırkçılık = milletçilik değildir. Bu, bence dünyada da öyle değil. Millet daha çok kökeni daha az bakılarak Milletin ta kendisidir. Irkçılık ise tam anlamıyla simyacılıktır. Cahillik ve boş iştir kısaca. Ben Atatürk Millîyetçisi biriyim. Irkçı değilim, ırkçılığı da hastalık olarak görürüm. Kullanacağım milliyetçilik kelimesi de bu kavramda kullanacağımı öncelikle belirtmek isterim.

Aslında, kendiniz de demişsiniz, milliyetçilik daha önce de uygulanan bir kavramdı. Mevali politikası bir yana, Hz. Musa olayları ve İbranilerde de aslında bu durum vardı. Ayrıca Fatimiler de vardı.

Ama bahsettiğimiz zamanlarda aslında devlet, insanlık için çok daha yeni idi. Biz devletle tanışalı daha 5 bin yıl olmadı ki bunun daha 300 yılında bilgi düzenli bir şekilde aktarılıyor. Alanım gereği aldığım ders vardı, Bilim, Teknoloji ve Sosyal değişme. Orda öğrendik ki aslında hiç bir şey bi anda muhteşem veya inanılmaz haline gelmiyor. Yavaş yavaş, herkes bir katman koyarak devasa yapılar hatta fikirler yapıyoruz. Mimar Sinan bile, yaptıklarını, Romalılardan ilham alarak ve üstüne bir şeylerer koyarak yapıyor. Ustalık eserinin ilhamı Ayasofya Klisesi.

Bu Reklamı Kapat

Yani neden mevali politikasında değil de Fransız İhtilalinde ulus devleti ve ulus fikri çıktı dersen, bence devlet ve insan belkide orda da bir evrim geçirdi... Yani Fransızlar, Mimar Sinan misali, yüzlerce yıldır var olan bir şeye farklı baktılar ve üstüne bir tık koyarak gerçekleştirdiler... Tabi bunda kıtlık, kötü yönetim ve Skolastik Düşünce'nin Avrupada çıkması ve yine orada yıkılmasının da etkisi büyüktür tabi. Unutmayalım. Toplumlar bir nehir gibidir. Devamlı olarak ilerler ve kendi yolunu bulurlar. Siz bunu zayıf noktada tutmaya kalkarsanız ve bunu gerilimi hükümet veya yönetim olarak fazla zorlarsanız eninde sonunda sizin yapınızı yıkar. Ve size müsade ettiğini fazlasıyla alır. Belki de bu yüzdendir ki her hükümetin bir sonu vardır. Tıpkı her devletin olduğu gibi...

Aslında, istisna var mıdır bilmiyorum ama Milliyetçilik, isyanlar ve iç karışıklıkların temel nedeni ekonomik bozukluklardır. Bu yüzlerce yıl önce de aynı idi.

Aslında Fransız Devriminden önce de ufak çaplı Milliyetçilikler vardı. Buna en güzel örnek, Müslümanın yahudiye veya başka gayrimüslime kız vermemesiydi. Bu durum aslında biraz fanatik olan bütün inanlarda ve dinlerde de görebilirsiniz. Ki aslında bu bile bir milliyetçiliktir. Ancak Fransız İhtilalinde, yönetime kalkmış bir isyan var. Bu isyanın nedeni de aslında halkın ekonomik durumunun kötü iken, yemek bulamazken sarayın şatafatlı hayatıdır.

Bu Reklamı Kapat

Ve bu isyan bastırılamaz hale gelir. Yıllarca sürer ve kan gövdeyi götürür. Ancak diğer isyanlara göre farklı bir sonuç çıkar. Bu sefer darbeyi yapan asker değil halktır. İktidara son veren başka bir devlet veya başka bir aile olmamış, bunu halk yapmıştır.

En önemli fark da aslında burda başlar. Ve zaten 19. Yy başlarındaki (İngiltere ve Hollanda hariç) dünyadaki ekonomik kriz ve orantısız gelir dağılımı da iyice dünyadaki ortamı ısındırmıştır. Haline bu durumda ufacık bir kıtlık yaşanması artık, sömürülen ile kapital arasında alacak bir canım kaldı. Onu mu alacaksın isyanına döner.

Dönemin şartlarına bakılırsa aslında daha önce de dediğim gibi milliyetçilik zaten vardır. Dönemin kaynaklarna bakarsanız, istisnalar olsa da Rum mahalleleri, Türk mahalleleri, ermeni köyleri, yahudi sokakları aslında vardır. Hatta Süryani köyleri, şii köyleri, sünni köyleri bile olduğu bilinmektedir. Ekonomi iyiken bu kopukluklar arasında sorun yoktur zaten. Ne zaman ekonomi daralır, o zaman kavanozdaki karıncalar misali kargaşa başlar. Herkes birbirini suçlar. Fransız Devriminde ortaya çıkan olay aslında şu oldu. Devrimi,halk da yapabilir. Ama bu durum nasıl olduysa herkes kendi devletini kurabilire döndü.

Ve bazı başarılı isyanlar ve kalkışmalar da bunu körükledi. Haliyle bugünkü ulus devletleri ortaya çıktı diyecem ama hâla da her ekonomik krizde ve hemen her devlette, ya ufak etnik gruplar ya da mezhepsel gruplarına suç atılıp ortalık kızıştırılır. O yüzden başlangıcı bilinir mi bilmem ama asla bitmeyecek bir şeydir milliyetçilik. Günümüzde siyasilerin "biz bir nane yedik ve beceremedik ekonomiyi düzeltemedik" diyemedikleri için, şu grup bize zarar veriyor veya Biz çalışıyoruz onlar yiyor gibi ufacık bir ateş bile aslında söndürelemeyecek küresel bir yangının nedeni olabiliyor....

2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et