Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Elif Kavak
Elif Kavak
11K UP
Üye
0

Neden göz korkutmaya çalışmalar hep cinselleştirmeler/cinsel organ eylemleri üzerinden yapılır?

Örneğin erkek, cinsel organı ile korkutmayı, şiddet eylemlerini gerçekleştirmeyi etrafa savurur ve bunu yaparken de pek çoğunlukla kadın cinselliği üzerinde tahakküm kuran bir pozisyonda olur, kadını aşağılar, neden?
467 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Hasmımızı en çok sinirlendirecek, onu küçük düşürecek, aşağılayacak en kestirme yol, namusunu lekelemek şeklindedir, Aslında bu eylemde kadından çok erkeğin aşağılanması hedeflenir. Burada bahsettiğimiz "namus" elbette dürüstlük, doğruluk, güzel ahlak anlamında kullanılan değil, cinsellik ile bağdaştırılan kısmıdır.

Namus, törelerimizde bile en sert biçimde uygulanır ve "namusumu temizledim" adı altında iş cinayete kadar gider. Çünkü; namusu lekelenmiş kadının erkeği veya aile büyüğü toplum içine dahi çıkamaz. Hukuk sistemimizde "namus indirimi" diye bir kavram dahi vardır ve uygulanmıştır. Namus kavramı olması gereken anlamından ziyade cinsellik ile eş tutulduğu sürece, insanlar bu eylemlerinden vazgeçmeyecektir.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Akif
Mehmet Akif
17K UP
Araştırmacı ve konu hakkında yorum sahibi

Merhabalar,

Aslında bahsettiğiniz olgu günlük hayatımızda da sıkça karşılaştığımız sorunların bir kısmının temelinde yatıyor. Ben kısaca bunun "Ataerkil" toplumların genel problemi olduğunu düşünüyorum. Bilinen üzere ataerkil toplumlarda erkek egemenliği ön plandadır ve genelde karar, yetki, hüküm erkekte toplanır. Kadınların hakları çoğunlukla göz ardı edilir. Özellikle ülkemiz coğrafyasında geçmişten gelen ve hâlâ devam ettirilmeye çalışılan ataerkil yapı -bunu sosyal hayatta sıkça gördüğünüzü veya görülenden yorum yapılabildiğini varsayıyorum- özellikle bu tür durumların oluşmasına sebep olmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Geçmiş yüzyıllarda erkek ve kadınlığın çoğunlukla ve yalnızca cinsel organdan ayırt edilmesi özellikle erkekler bazında ataerkil yapılarda kendilerini baskın hissettirebilmeleri için gereken gücün cinsellikten geldiğini düşünmelerine sebep olmuştur. Yani erkek cinsel organından dolayı erkektir ve bu hüküm koymasında etkilidir. Bunun örneklerini toplumumuzun kısmen hâlâ uyguladığı erkek çocuğunu ön plana çıkarma, sünnet törenlerini abartma, erkek çocuğunun cinsel organının önemsenmesi, erkek çocuğunun cinsel yönden atılımlarının desteklenip kızlarınkinde bunun namusa bağlanması, bir ailenin erkek çocuklarının çokluğu ile övünmesidir. Yani kısaca bu toplumda eskiden süregelen bir davranışla cinsellik konusu çok önemsenir -ancak güç ve iktidar bakımından- ve toplumda söz sahibi olmak isteyenlerin cinsellik yönünden güçlü olmaları, soylarını devam ettirecek bir sürü çocuğa sahip olmaları beklenir. Aslında bu davranışın sayıca az beylik dönemlerinden kalma bir alışkanlık olduğu da söylenebilir. Çünkü ne kadar çok akrabanız varsa o kadar güçlüsünüzdür, bu kabile ve beylik mantığında böyledir. Sizde sizi koruyacak erkek çocuklara ihtiyaç duyarsınız. Erkek çocuk sayınız arttıkça gücünüz de birliğiniz de büyür, bunda bir erkeğin birden fazla kadınla aynı zamanda nikahlanması ve eş sayısının birden fazla olması da iyi etken olacaktır. Tabii bir de soyun erkek yönünden devam ettiği inancı da etkenlerden biri. Kız çocuğunu başka kişilere verirken erkek çocuğuyla başka kişileri almış olursunuz.

Bunlardan ayrı olarak cinsel rekabetin ataerkil toplumlarda erkekler arasında olduğunu, birbirleriyle fiziksel güç ile birlikte bu şekilde de yarıştıklarını ve kadınlar için yarıştıklarını da unutmamak gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

Bunlar temelde cinsel gücün, erkek olmayı sağlayan cinsel organın önemini toplumda gösterir niteliktedir. Tabii sebepler değişebilir ancak bu yorumlarda tarihten çıkarılabilir.

Cinsel organı ve gücü bu kadar erkekliği ile özdeşleştiren ve erkekliğini -geçmiş çağlarda özellikle- çok vurgulayan toplumların en büyük saldırı alacağı yeri de burası olur değil mi? Türk toplumunun küfürlerinin çoğunluğunun hatta neredeyse hepsinin cinsellikle alakalı olması da tesadüf değil. Kadınları aşağılama ise yine her zamanki gibi çok boyutlu olabilse de cinsel gücün baskınlığından dolayı da olabileceği gözler önüne alınmalıdır.

Sonuç olarak; bu tür davranışların temel sebebi geçmişten gelen ve gücünü genel olarak cinsel organdan alan ataerkilliğin özellikle toplumumuzda baskınlığını, izini koruması ve bunun hâlâ bir güç olduğu algısına kanılmasıdır. Bunlar farklı bir şekilde de yorumlanabilecek sosyolojik yorumlardır ve Türk toplumunun gözlenmesi ile elde edilebilecek durumlardır.

İyi günler dilerim.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close