Sorulara Dön
1
Bilimkurgu & Fantastik

Neden genelde uzaylıları büyük gözlü, yeşil tenli ve büyük kafalı canlılarmış gibi düşünüyoruz?

İnsanların hayal gücü akıl almaz derece de , bunu hepimiz biliyoruz peki bizler neden uzaylıları büyük gözlü , yeşil tenli ve büyük kafalı bir canlıymış gibi düşünüyoruz?

Neden genelde uzaylıları büyük gözlü, yeşil tenli ve büyük kafalı canlılarmış gibi düşünüyoruz?
1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

çok güzel bir soru sormuşsunuz, sayenizde bende de merak oluştu, kendimce teoriler uydurdum :) soruyu 2 kısma ayırıp cevaplayacağım. ilk kısım hayal gücüyle alakalı. hayal gücünün sınırı nedir? hayal gücümüzün sınırı önceki deneyimlemelerimizle sınırlıdır. bir insan görmediği, duymadığı bir şeyi hayal edemez. mesela yeni bir canlı gördüğümüz zaman önceki gördüklerimizle kıyaslayarak tanımlamaya çalışırız, yeni bir müzik aleti duyduğumuz zaman önceden duyduklarımızla tanımlamaya çalışırız, yeni bir meyve yediğimiz zaman önceki tatlardan yola çıkarak anlatmaya çalışırız. mesela mısır mitolojisini düşün, tanrılarını hep yarı insan yarı gördükleri hayvanlar olarak betimlemişlerdir, daha farklı bir figür ortaya çıkmamıştır, çünkü sadece deneyimledikleri hayvanlardan ve özelliklerinden yola cıkılarak hayal edilebilir daha fazlasına gidilemez.

insanların görmedikleri bir şeyi hayal edemediklerini kabul ettikten sonra, sorunun 2inci kısmına gelelim. görmediğimiz bir canlıyı nasıl tanımlarken genel bir düşünce hakim? bunu popüler kültüre bağlıyorum şahsen. ilk uzaylı filmleri insandan farklı olmayan varlıklar olarak tasvir edilmiş, sonra makyaj ve kostum teknolojisi ilerledikçe daha farklı uzaylı görüntüleri çıkmış ortaya. "tehlikeli uzaylılar" genel olarak pençeleri olan, dişleri sivri, çirkin varlıklar olarak gösteriliyor ve bu "tehlikeli uzaylı" denildiği zaman bir genelleme ortaya çıkmıyor çok farklı filmlerde çok farklı görüntüleri var. en popüler olanı ki benimde en sevdiğim film serilerinden biri olan "alien(1979)" filmi, insan boyutunda bir kertenkeleye benziyor.

"tehlikeli olmayan, sevimli ve dost canlısı uzaylı" konseptine gelince genel olarak dediğiniz gibi insana benzeyen, sevimli, yeşil tenli, büyük kafalı, siyah gözlü, ufak tefek canlılar herkesin aklına geliyor. çünkü genel olarak vahşet içermeyen filmlerde bu uzaylı figürü kullanılıyor. mesela E.T.(1982) yapımı filmi hatırlayalım. kahve rengi tenli olması dışında tüm özellikler buna uyuyor. müzik gruplarının, posterlerin, çizgi filmlerinde bu uzaylı görüntüsü kullanılıyor genelde. belki daha sempatik geldiği için, belki de "insan dışı zararsız uzaylı" denildiği zaman bu tarz bir varlık filmlerde popüler olduğu için herkesin aklına bu figür geliyordur.

bu yazdıklarımın hepsi benim kendi hipotezimdir, kesin bir şey yoktur kendi fikirlerimdir.

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın