Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Neden Erkek ve Kadın Arasındaki Biyolojik Farklılıklar Her Zaman Erkek Egemenliğine Yolaçar?

Ataerkilliğin mevcudiyyetinin biyolojik sebebleri varmıdır? Yoksa sosyal canlı olan insan için ataerkillik fiziksel güç ve gereksinimlerden doğan bir şeymidir?
615 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Ataerkilin tarihi aşağı yukarı M. Ö. 8. ve 2. yy arasında başlayan, homo sapiens'in son 2500 yıllık geçmişinde görülen bir sosyal fenomen. Kökenleri yerleşik düzene geçiş ile ilintili. Avcı toplayıcı yaşam ve günümüze sınırlı sayıda kalmış kabile tipi yaşam örneklerinden birçoğunda ise işbirliğini temel alan hatta daha çok doğurma ve nesli devam ettirme yetisine sahip kadın merkezli sosyal organizasyonlar görülüyor.

Insanlarda cinsel seçilimin erkekler arası rekabete dayandığını unutmamak gerek. Bu genelde agresif, saldırgan erkeğin seçilimini sağlamış. Bunun kanıtı eşeysel dimorfizm yani aynı türün erkeklerinin dişilere göre daha iri boyutta olması ve erkeklerde testisin beden ağarlığına oranının büyük olması gösterilebilir. Kültürel evrimle birlikte bu bedensel rekabetten fiziksel bir rekabete dönüşüm gösteriyor; yani daha çok malı, mülkü, sosyal bağlantıları ve iyi bir hayat sağlama potansiyeli olan erkek daha iyi bir evlilik şansına sahip.

Fiziksel üstünlüğün kültürel ve teknolojik gelişim ile bu şekilde değişim göstermesi ve kadınların da mülk edinebilme, miras hakkı, ekonomik özgürlüğünün artması ve yaygınlaşması gibi etmenler de dengeleri tekrar değiştiriyor. Özellikle insan toplumlarının tıp ve teknoloji marifetiyle zayıfları da hayatta tutabilmesi, besin ve temel ihtiyaçların küresel tedariğinin mümkün olması bizi doğal seçilim kurallarının dışına çıkarıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bununla birlikte antroposen yani insan eliyle doğanın değiştirilmesinin jeolojik ve iklimsel sonuçları yine insan ırkının sonsuza kadar bu doğal seçilimin dışında kalamayacağının sinyallerini vermekte.

128 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close