Puan Ver
1
Puan Ver

Neden çok fazla dil var?

İlk insanın kavramının varolmadığını biliyoruz. Peki ya diller. Dünya üzerinde 100'den fazla dil var, bu dillerin varoluş biçimi her bölgede evrime uğrayan insanların eseri mi? Evrim agaci ailesi farklı dillerin varoluş sebebi ile ilgili ne düşünüyor?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap
Konuşma yeteneğinin nasıl ortaya çıktığını sormadığınıza göre kültürel evrim yoluyla oluştuğunu söyleyebiliriz. Şu an dünyada konuşulan 7-8 bin arası dil var. Net bir sayıya ulaşılamaması, bazı lehçelerin ayrı bir dil olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı yönündeki görüş ayrılıklarından kaynaklı. Eğer bu dillerden bazılarında, aramızda temas sağladığımız (Homo neanderthalensis gibi) ancak bugün soyu tükenmiş kuzenlerimizden miras kalan dile yönelik parçalar yoksa; Homo sapiens olarak bunca dili tek bir tür olarak yarattık. Yaklaşık 70 bin yıl önce Afrika'dan başlayıp tüm gezegene yayıldığımız süreçte insanlar uzunca bir süre izole topluluklar olarak yaşadılar. Kendi coğrafyaları, yaşayış biçimleri, dini inanışları konuşma kodlamalarını şekillendirdi. Bu kodları DNA gibi düşünebiliriz. Sonrasında aralarındaki savaş, göç, salgın hastalıklar, ticaret vb. gibi etkileşimler arttıkça dilin kodları da zamanla değişti ve artık farklı bir dil (canlılarda "tür" oluşması gibi) olarak tanımlanacak kadar farklılaştılar. Kimi dillerse bu süreçte varlığını sürdüremeyip yok oldu yani konuşan birey kalmadığı için soyu tükendi. Canlıların evrimsel sürecini etkileyen dinamikler genelde çok ani gerçekleşmediği için türleşme binlerce hatta milyonlarca yıl sürebiliyor. Dil ise bugün günlük hayat içinde bile çok daha dinamik işleyen ve daha soyut bir yapıda olduğu için dilin kodları hızlıca değişip bir kaç bin yıl içinde yüzlerce dil "türünün" ortaya çıkmasına olanak veriyor.
Favorilerime Ekle
4

Bunun bir sürü nedeni olabilir.

  1. Ağız, gırtlak ve dil şeklindeki mutasyonlar dilde değişiklik oluşturmuş olabilir.
  2. Bilinçli olarak dil değiştirilmiş olabilir. Mesela nefret ettikleri şeyi başka bir seye benzetmiş olabilirler. TAMAMEN sallıyorum, pislik kelimesinin kökü PİS, sevilmeyen bir adamın ismi olabilir.
  3. Hatalar dilleri şekillendirmiş olabilir. En bilinen örnek şeker. Sugar, şeker, şekkr, zucker, sakar, sucre şeklinde değişiyor. Muhtemelen yanlış telafuz kelimenin gerçek kimliğini değiştiriyor ve artık o çevrede öyle bilinimeye başlıyor. Ki zaten dikkatli bakarsan tüm dillerin arasında büyük bağlantılar olduğunu göreceksin. Dawkins'in kitabında kültürel memler olarak geçiyordu (Türkçe çeviri dolayısıyla değişmiş). Kültürel memler bizim toplumsal bilgilerimizi içeriyor. Mesela ıslamda da, musevilikte de, hristiyanlıkta da nuh, adem, ibrahim,ismail olayları geçiyor çünkü hepsi değişime uğramış memler. Ki adem havva sumerlilere kadar gidiyor. Dil de kültürel bir memdir, birikimdir. Kısacası bilinçli ve bilinçsiz değişimler dilin farklı versiyonlarını oluşturur.
Favorilerime Ekle
2
Puan Ver
0
Puan Ver

Bunun sebebi coğrafi olabilir. Ama çoğunlukla tesadüf. Yoksa işin biyolojik arka planı yok. Çünkü günümüzdeki insanların hepsi hemen hemen aynı. Ortak bir yerden başlayıp farklı yerlerde değişikliklere uğrayıp günümüze kadar gelmiş olabilirler.B irbirine yakın yerlerde diller birbirine benzer, birbirilerinden etkilenir ama aynı değildir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasinin ölümü muhtemelen bir çalılıktan suikast ile olmayacaktır. Vurdumduymazlık, umursamazlık ve değerbilmezlik yoluyla, yavaş bir tükeniş olacaktır.”
Robert Hutchins
Geri Bildirim Gönder