Sorulara Dön
3
Evrim & Abiyogenez

Neden çok fazla dil var?

İlk insanın kavramının varolmadığını biliyoruz. Peki ya diller. Dünya üzerinde 100'den fazla dil var, bu dillerin varoluş biçimi her bölgede evrime uğrayan insanların eseri mi? Evrim agaci ailesi farklı dillerin varoluş sebebi ile ilgili ne düşünüyor?

3
5,080 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap
Konuşma yeteneğinin nasıl ortaya çıktığını sormadığınıza göre kültürel evrim yoluyla oluştuğunu söyleyebiliriz. Şu an dünyada konuşulan 7-8 bin arası dil var. Net bir sayıya ulaşılamaması, bazı lehçelerin ayrı bir dil olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı yönündeki görüş ayrılıklarından kaynaklı. Eğer bu dillerden bazılarında, aramızda temas sağladığımız (Homo neanderthalensis gibi) ancak bugün soyu tükenmiş kuzenlerimizden miras kalan dile yönelik parçalar yoksa; Homo sapiens olarak bunca dili tek bir tür olarak yarattık. Yaklaşık 70 bin yıl önce Afrika'dan başlayıp tüm gezegene yayıldığımız süreçte insanlar uzunca bir süre izole topluluklar olarak yaşadılar. Kendi coğrafyaları, yaşayış biçimleri, dini inanışları konuşma kodlamalarını şekillendirdi. Bu kodları DNA gibi düşünebiliriz. Sonrasında aralarındaki savaş, göç, salgın hastalıklar, ticaret vb. gibi etkileşimler arttıkça dilin kodları da zamanla değişti ve artık farklı bir dil (canlılarda "tür" oluşması gibi) olarak tanımlanacak kadar farklılaştılar. Kimi dillerse bu süreçte varlığını sürdüremeyip yok oldu yani konuşan birey kalmadığı için soyu tükendi. Canlıların evrimsel sürecini etkileyen dinamikler genelde çok ani gerçekleşmediği için türleşme binlerce hatta milyonlarca yıl sürebiliyor. Dil ise bugün günlük hayat içinde bile çok daha dinamik işleyen ve daha soyut bir yapıda olduğu için dilin kodları hızlıca değişip bir kaç bin yıl içinde yüzlerce dil "türünün" ortaya çıkmasına olanak veriyor.
4,294 görüntülenme
6
Teşekkür (1)
Paylaş
6

Bunun bir sürü nedeni olabilir.

  1. Ağız, gırtlak ve dil şeklindeki mutasyonlar dilde değişiklik oluşturmuş olabilir.
  2. Bilinçli olarak dil değiştirilmiş olabilir. Mesela nefret ettikleri şeyi başka bir seye benzetmiş olabilirler. TAMAMEN sallıyorum, pislik kelimesinin kökü PİS, sevilmeyen bir adamın ismi olabilir.
  3. Hatalar dilleri şekillendirmiş olabilir. En bilinen örnek şeker. Sugar, şeker, şekkr, zucker, sakar, sucre şeklinde değişiyor. Muhtemelen yanlış telafuz kelimenin gerçek kimliğini değiştiriyor ve artık o çevrede öyle bilinimeye başlıyor. Ki zaten dikkatli bakarsan tüm dillerin arasında büyük bağlantılar olduğunu göreceksin. Dawkins'in kitabında kültürel memler olarak geçiyordu (Türkçe çeviri dolayısıyla değişmiş). Kültürel memler bizim toplumsal bilgilerimizi içeriyor. Mesela ıslamda da, musevilikte de, hristiyanlıkta da nuh, adem, ibrahim,ismail olayları geçiyor çünkü hepsi değişime uğramış memler. Ki adem havva sumerlilere kadar gidiyor. Dil de kültürel bir memdir, birikimdir. Kısacası bilinçli ve bilinçsiz değişimler dilin farklı versiyonlarını oluşturur.
3,117 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

Bunun sebebi coğrafi olabilir. Ama çoğunlukla tesadüf. Yoksa işin biyolojik arka planı yok. Çünkü günümüzdeki insanların hepsi hemen hemen aynı. Ortak bir yerden başlayıp farklı yerlerde değişikliklere uğrayıp günümüze kadar gelmiş olabilirler.B irbirine yakın yerlerde diller birbirine benzer, birbirilerinden etkilenir ama aynı değildir.

1,969 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın