Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Neden canlılar küçüldükçe zehirlidir. Sadece av oldukları içinmi ve savunmaya ihtiyaç duydukları içinmi.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba,

Evrim Ağacı'nın bu konuyla ilgili farklı alanlardan pek çok makalesi var aslında; paylaşacağım şu linkte soruna cevap bulacağına inanıyorum:

https://evrimagaci.org/ufacik-boceklerle-beslenen-orumceklerin-bazilarinin-zehri-neden-insani-oldurebilecek-kadar-gucludur-3729

Özet geçmek gerekirse; hem av hem avcı potansiyeli olmaları sebebiyle, savunma amaçlı olduğu kadar saldırı için de geçerlidir. Avın, avcıya oranla çok daha hızlı olması, zehir avcı tarafından zerk edildikten çok kısa bir süre içinde etki göstermesi gerekliliğini doğuruyor ki avın avcıdan uzaklaşma ihtimali ortadan kalksın.

Öte yandan, "Kızıl Kraliçe Hipotezi"ne göre ise avcılar zehir gücü artacak şekilde evrimleştikçe(güçlü zehirler), avlarda da güçlü savunma sistemi evrimleşmektedir. Bazı canlılar savunma mekanizması olarak zehir geliştirirler ve hatta bunu avlanırken de kullanırlar. Zehirleri nörotoksik etki gösteren Zehirli ok kurbağası ve Güney Amerika ağaç kurbağaları buna örnek gösterilebilir. Büyük alveolar bezler barındaran derileri, toksissitesi yüksek, alkoloid salgılardır.


Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Konuyla ilgili olduğunu belirttiğim ve detay paylaştığım bağlantı.
  2. Adameros Herptil Türkiye Kurbağaların deri yapısıyla ilgili kaynak.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim şöyle çalışır: Hata yapmıyorsan, bilim yapmıyorsun demektir. Eğer yaptığın hataları düzeltmiyorsan, kesinlikle bilim yapmıyorsun demektir. Hatalı olduğunu kabul edemiyorsan, hiç yapma daha iyi.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder