Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Nebulalar yıldızların patlamalarında sonra ortaya çıkan gaz ve toz bulutları olarak geçiyor. Aynı zamanda bu oluşumlar da yeni yıldızların oluşumunda rol oynuyor mu?

Sormak istediğim, bir nebula kendisini oluşturan yıldızdan daha büyük yıldızlar oluşturabilir mi. Yoksa dev yıldız patladıktan sonra ortaya daha küçük yıldızlar mı çıkmak zorunda mıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bunu sadece kendi görüşlerimi bildirerek yazıyorum. Bence bir yıldızın kendinden büyük bir yıldız oluşturması zordur çünkü çıkan sıcak gaz ve toz bulutları (bulutsular) birleştiklerinde aynı yıldızı oluşturur. Ve o büyük yıldızsa zaten karadelik olur.

Bir düşüncem daha var nebula'nın oluşturduğu bulutsu ile farklı bir bulutsu birleşirse daha büyük bir yıldız oluşur mühtemelen.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgeliğin yarısı, öğrendiklerinizden hangilerini unutacağınızı bilmektir.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder