Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
1

Mustafa kemal atatürk tarafından söylenmiş olan bu sözleri idealist, realist, pragmatist ve pozitivist felsefe anlayışları açısından değerlendiriniz. ?

“arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır. . . Hayatta gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fenden başka yol gösterici aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir. ”. Lütfen bugün cevaplayın

1
Anonim 1
150 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu sözlerini Kastamonu'da Hâkimiyet-i Milliye kararlarını açıklarken 01.09.1925 tarihinde söyledi, ideali ülke yönetiminden ziyade medeniyeti ve bilimi üst seviyelere çıkartmaktı. Bunu söylerinin doğruluğunu zaten 1930 yılı sonuna kadar gerçekleştirdiği reform ve devrimleriyle başta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına daha sonra da tüm Dünya'ya kanıtlamıştır.

Gerçekçilik anlamında örnek vermek gerekirse 1920 li yıllarda şeyhler, dervişler gibi tek kaynağı dini sömürmek (dinden geçinmek) olan şahıs ve grupların sürekli açıklamalar yapıp, padişahın, halifeliğin yanında olunması gerektiği, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının asiler olduğunu ilan etmelerine tüm Dünya şahittir.

İş bu durumda neden kendileri Anadolu'yu muhafaza etme, işgal edilen yerleri geri almaya çabalamadılarda, gerçekte bilim ve aklı kendilerine mürşit edinmiş bir avuç realist vatanseverin toprakları kurtarmasına engel olmaya çalıştılar. Çünkü hayatta en hakiki mürşitin ilim olduğu gerçeğini kendileride biliyordu.

Yapılan tetkit ve raporlar gerçekler gün yüzüne çıkmıştı. Anadolu'dab ve İstanbul'dan düşmanı kovmanın tek çaresi vardı; kuvay-i milliye hareketini başlatıp milis güçler sayesinde topyekun düşmanla mücadele etmekti. Bunlarıda yaparken yenilerek değil, gerçekleri görerek bilimin ve medeniyetin yolunda gerçekleştirmiştir.

Bir ordu hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadı, silahlı gücü yoktu, silahı mermisi yoktu ama başardı. Bu durum Gazi Paşa'nın sözlerinin ne kadar pozitivist bir yaklaşım sergilediğininde aynı zamanda açıklamasıdır.

DÜNYA TARİHİNDE EMPERYALİZMİ YENEN TEK VARLIK MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARIDIR.

Ruhları Şad olsun..

İyi çalışmalar..

195 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Birçok insanda, Dünya’nın evrenin merkezinde ve kendilerinin de tüm türlerin merkezinde olduklarına inanmalarını sağlayan büyük bir ego vardır.”
Ann Druyan
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku