Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Moleküler biyo. Ve gene. Bölümü düşünüyorum kodlama ve yazılımla da ilgilenmek istiyorum itü mü yoksa odtü de mi okumalıyım ya da şehir mi seçmeliyim?

Tercih dönemindeyim. Bilgisi olanların fikirlerini alabilirim

3
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhaba Büşra, tercih dönemi sonlandı umarım nereye gidersen git severek okursun. Ben yine de bir İTÜ Mbg öğrencisi olarak birkaç şeyden bahsedebilirim. Öncelikle şehir tercihi biraz daha bireysel oluyor sanırsam. İstanbul Ankara'ya oranla çok daha karmaşık ve ekonomik açıdan daha da zorlayan bir şehir. Fakat benim gözlemlediğim birkaç ay geçirdikten sonra her iki şehre de öğrencilik yıllarında kolayca adapte olunabileceği. Biz bölümde zorunlu Phyton ve Matlab dersleri alıyoruz, bunların dışına taşmak genelde senin bireysel uğraşın ile olabilir. En çok söylenen de budur zaten bizlere, kendi uğraşınla geliştirmek,çok geniş yelpazede seyreden bir bilim dalıyla uğraşıyoruz ve bir noktadan sonra üniversitelerimiz uzmanlaşılması gerekilen alanlara cevap vermekte ve gerekli desteği sağlamakta çok yetersiz kalabiliyor. Maalesef neredeyse Türkiyedeki tüm üniversiteler için geçerli bir durum bu. Mesela İtü'de gerçekten dünya kalitesi çapında bir teorik eğitimi verildiğini düşünüyorum fakat laboratuvar imkanlarımız maalesef çok çok yetersiz. Bu eksikliği staj imkanlarıyla tamamlamak zorunda kalıyoruz. İtü'ye gelirsen eğer başka konularda da severek yardım etmek isterim.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Üniversite imkanlarını araştır bence. İkisi de çok iyi üniversiteler. Ancak öğretim üyeleri, mekan olanaklarını, üniversitede bana sunulan fırsatları karşılaştırarak bir sonuca varırdım ben. Üniversitenin adından çok verdiği eğitimin niteliğini araştırmanı tavsiye ederim. Çok güzel üniversitelerde içi boş bölümler yüksek puanlarla okutuluyor, üniversitenin adı var diye. Bu yüzden geniş çaplı bir araştırma yapmanı tavsiye ederim.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

ikiside çok iyi üniversiteler ..hangisini yazarsanız yazın size çok şey katacağı kesin ama bana göre odtüyü tercih edin.. mezun olduktan sonra ki iş olanakları ve eğitimiyle bir tık daha önde derim odtü..

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Romantizm asla duyarlılık ile başlamamalıdır. Bilimle başlamalı ve bir yeri mesken edinmeyle sonlanmalıdır.”
Oscar Wilde