Puan Ver
0
Puan Ver

Modern fiziğe göre geçmiş-gelecek-şimdi eşit derecede gerçek, ve eşit derecede var. Bize göre ayrılmış durumdalar. Gelecek var ve gerçek ise?

Olacakların önceden belli olması anlamına gelir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Hayır. Bu durum modern fizikte de böyle değil zaten. Yani bunu en iyi entropi kavramıyla anlatabilirim sanırım. Entropi, herhangi bir sistemin durumlarının bulunma sayısı ile ilgili bir kavramdır ve sürekli artar der termodinamik. Geçmişte bir olayın olma olasılığı 1'dir. Yani O olay zaten olmuştur ve farklı bir biçimde olma durumu söz konusu değildir. Dolayıyla olası durum sayısı 1'dir. Şu an ise zaten olmakta. Ancak gelecek için olasılık sayısı daha çok. Yani şu an oturduğunuz yerden kalkmaya karar verebileceğiniz gibi, oturmaya devam etmeye de karar verebilirsiniz. Başka olasılıklar da var. Yani gelecek için çok sayıda olasılık mevcut. Yani oalsı durum sayısı 1'den büyük. Bu durumda geleceğin entropisi, geçmişinkinden her zaman daha büyük olacaktır.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Televizyon benim için çok eğitici bir araç! Ne zaman biri televizyon açacak olsa, başka bir odaya gidip kitap okumaya başlarım.”
Groucho Marx
Geri Bildirim Gönder