Puan Ver
0
Puan Ver

Merhaba neden parçacıklar ışık hızını geçemez?

Eğer bir parçacık ışık hızını geçerse zamanda geçmişe gitmiştir ve bu da paradoks oluşturur ve bu paradoksun oluşmasına doğa izin vermez mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
1 Cevap

Einstein'ın bir sözü vardır, "Faster you move heavier you get." yani bir madde ne kadar hızlı hareket ederse kütlesi de o oranda artar. Işık hızına yaklaşan bir cisim o kadar çok enerji elde eder ki daha hızlı hareket etmeye çalışırsa elde edeceği enerjinin çok büyük bir kısmı kütleye dönüşmeye başlar. Bir süre sonra bu madde elde ettiği yüksek orandaki kütlesi yüzünden içe çöker ve bir kara deliğe dönüşür. Bu yüzden herhangi bir madde ışık hızını geçemez. (Evren Avucunda Christophe Galfard)

Teşekkür
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğada yaşam mücadelesi olduğu için bizim de böyle yaşamamız gerektiğini söyleyenlere asla aldanmayın. Birçok hayvan birbirini eleyerek veya her şeyi kendilerine alarak değil, işbirliği ve paylaşım ile hayatta kalır.”
Frans de Waal
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder