Puan Ver
2
Puan Ver

Merhabalar, 1-çiftleşebilen canlıların aynı tür olduğu tanımı hala geçerli midir? 2-neandertallerle çiftleşebiliyorsak homo cinsinin öbür üyeleriyle de çiftleşebilirmiyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Merhabalar,

Öncelikle çiftleşebilen canlıların aynı tür olduğu hipotezi geçerli bir hipotez asla olmamıştır.Bize okullarda öğretilen ve yakın geçmişe kadar bilim camiasında kabul edilen hipotez iki canlının bir araya gelmesinden olan yavru başarılı bir şekilde üreyebiliyor ise bu iki canlı ve doğal olarak yavru canlı da aynı tür olduğudur.

Bize öğretilen bu hipotezin yanlış olduğu da yakın gelecekte kanıtlanmıştır.Bizimli aynı soy hattından gelen ve nesilleri tükenmeden önce soy hatlarımızın yollarını ayırdığı kuzen türler ile çiftleşebildiğimiz kanıtlanmıştır.Afrika kökenli olmayan bireylerde %0-%4 oranında spesifik olarak neandertallerde bulunan genlere sahip olunabildiği gözlenmiştir.

Bu olaya başka güzel bir örnek ise günümüz köpeklerinin atası kabul edilen kurtların köpeklerle çiftleşebilme durumudur.Aynı tür olmamalarına rağmen bu iki hayvan çiftleştiklerinde ortaya çıkardıkları yavrular çiftleşip yeni yavrular oluşturabilmektedir.

İşin özü,bizler diğer insansılarla aynı tür olmamıza rağmen çiftleşebildik.Ancak günümüzde bu türlerden geriye hiçbir birey kalmadığı için yani nesilleri tükendiği için bu olay günümüzde gerçekleştirilemez.Tüm bu veriler çiftleşebilen canlıların hatta çiftleşip de verimli döller verebilen canlıların aynı tür olduğu hipotezini çürütmektedir.

Bu harika soru için bilimseverler adına teşekkür ederim :)

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, ortalama bir yıldızın etrafında dönen, önemsiz bir gezegeni üzerinde bulunan, fazlaca gelişmiş bir maymun türüyüz. Ancak biz, Evren'i anlayabiliyoruz. Bu, bizi özel kılıyor.”
Stephen Hawking
Geri Bildirim Gönder