Puan Ver
1
Puan Ver

Merhabalar, ecog isimli bir teknik var bu tekniği türkiyede uygulayan bir kurum, klinik, üniversite hastanesi var mı?

İlla bu tekniğin olmasına gerek yok. Farklı şekilde beyinde düşüncenin izini takip etme yöntemleri var.   anladığım kadarıyla mrı ve eeg ile de yapabiliyorlarmış. Benim merak ettiğim ülkemizde bu türden bir çalışma yapan insanlar var mı? Teşekkürler

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Ecog kanser performans durum testi olarak biliyorum.Düşüncenin tepkinin izlenimi fonksiyonel MRI ile yapılabilmektedir.Bu cihazlar bazı üniversite hastanelerinde mevcut olup tez çalışmalarında da kullanılmakta.Örneğin hastaya para gösterildiğinde veya korktuğu bir şeyi düşünmesi söylendiğinde beyninde gelişen elektriksek ve kimyasal değişimler kayıt altına alınabilmektedir.Ne yazık ki sağlık sistemimizde bu cihazlar ve kullanımı bilen teknisyenler çoğunlukla tandart çekimlerde çalıştırılmakta.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Türkiye klinikleri MRI
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanın geleceği yıldızlardadır ve bu gelecek, çocukça bir budalalık ve cahil bir batıllığa heba etmek için fazlasıyla önemlidir.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder