Puan Ver
1
Puan Ver

Merhaba safsata türlerinden çoğunluğun inancı safsatasından 2 tane güncel ve kim tarafından söylendiği belli olan safsata örneği verebilir misiniz?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Güncel örnek 1
Güncel örnek 1
Safsata kılavuzu
Çiftlikbank mağduru Kadriye Yıldız
Çiftlikbank mağduru Kadriye Yıldız
Youtube

Ortak Tutuma Başvurma Safsatası

(Appeal To Common Practice)

Tanım: Öneriyi kabul ettirmek için, büyük çoğunluğunun ortak bir davranışı olduğu düşüncesine başvurarak doğru olduğunu iddia etme.

Güncel örnekler verilmiştir. Bazı kelimeler filtreye takıldığı için görsel olarak yükledim.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Kaynak 1
  2. Kaynak 2

İnanca Başvurma Safsatası

(Appeal to Belief)

[Consensus Gentium]

Tanım: Bir fikir ya da iddianın doğruluğunu, insanların çok büyük çoğunluğunun ona inandığını ya da tüm insanların onu bütün zamanlar boyunca benimsediğini savunarak iddia etmekten doğan hata

Örnek 1:     UFOların başka gezegenlerden geldiğine inanmıyor musun? Neden olmasın? UFOlarla ilgili son kamuoyu araştırmaları insanların çoğunluğunun UFOlara inandığını gösteriyor.

Örnek 2:     Tanrı vardır. Çünkü insanların büyük bir kısmı onun varlığına inanıyor.

 

image

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. http://safsatakilavuzu.com/safsata turleri ve guncel ornekler-3.htm Kimin söylediği hakkinda bir fikrim yok malesef.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin en büyük keşifleri, Evren ve bizim Evren'deki yerimizi sorgulamamıza zorlayan keşifler olmuştur.”
Robert L. Park
Geri Bildirim Gönder