Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Merhaba. Bir insanın boy uzaması ailesine ne kadar bağlıdır? Genlere göre ortalama 1,70 cm boyuna ulaşacak biri, iyi beslenme ile ne kadar daha uzar?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba, konu hakkında çok bilgili birisi değilim ancak biraz araştırma sonucunda şunları öğrendim;

Boy uzunluğunu %80 oranında genler beliyormuş fakat etkileyen tek faktör bu da değil. Beslenmek, spor yapmak ve uyku da tabii önemli. Süt ve süt ürünlerini tüketmek, balık yemek, yeteri kadar uyumak ve boy uzatan sporlar ile uğraşmak da boyu etkiliyor fakat bu etkilerin çok fazla olmasını beklememek lazım. 170cm boy uzunluğuna sahip birisinin dış faktörlerle ne kadar uzayacağı hakkında bir fikrim yok, yanlış bilgi vermek istemiyorum.

Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Samdan.com Boy uzunluğunu etkileyen farktörler
  2. BBC Boy farkları dna değişiklerinden kaynaklanıyor
  3. Haberler.com Çocuklarda boy uzaması nelere bağlı
  4. Vikipedi Genetik ve kalıtım bilimi ve boy uzaması hakkında bilgiler içeriyor
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyolojide amaca yer yoktur.”
George Kubler
Geri Bildirim Gönder