Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Malinowski etnografisindeki anayanlı topluluğun erkek reis tarafından idare edilmesi durumu Trobriandlılarda gücün doğasına dair ne anlatmaktadır?

323 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Kültür, bir ada olması nedeniyle oldukça izole ve Dünya'nın geri kalanında hakim olan kültürden soyutlanmış. Bu sebeple kendine ait bir semiyosferi var. Daha çok 1. semiyosferde. Burada Malinowski'nin savunduğu "masa başında değil de birebir topluluğun içinde yaşayanlarla günlük iletişim ve gözlemlerle" yapılacak bir etnografik araştırma da daha anlamlı oluyor.

Bu kültür temel bazı kavramlar şöyle şekillenmiş:

1- Kadın, doğurganlığı sebebiyle akrabalık ilişkilerinde merkezi oluşturmuş. Kadın, kadının en yakın erkek kardeşleri çocuk üzerinde söz sahibi. Kadınların, Baloma ismi verilen kadim bir ruhun rolüyle hamile kalabildiğine inanılıyor. Bu durumda erkek sperminin tek başına yeterli olmadığı dolayısıyla babalık kurumunun boşa düştüğü görülüyor.

Tüm Reklamları Kapat

2- Mülkiyet sadece kadınlara ait. Yani ev, toprak kadınların üstüne. Erkekler yarı mülkiyete (palmiye ağaçlığı, yam denilen bir tür kök bitkisi) sahip olabiliyorlar. Yamın ekildiği tarlalar anneye veya erkeğin karılarına ait olabiliyor.

3- Şeflik en çok karısı olan erkeğe geçiyor. Karısı olması için de her grubun seçtiği bir kadın adayını şef adayları arasından birisine sunması gerekiyor. Bu durumda en çok kadının sunulduğu erkekte mutabakata varılıyor.

4- Şefin görevi bu gruplar arasındaki mutabakatı korumak, çeşitli ritüellerin (savaş dansı, evlilik teklifi anlamına da gelen yam sunma gibi..) organizasyonu ve devamlılığını sağlamak gibi.

Linkte konuyla ilgili yazılmış bir tez var. Burada daha da ayrıntılı bilgi bulmak mümkün.

Genelde matriyarkal çalışmalar matriyarkal toplumların patriyarkal toplum anlayışında bir idare veya hakimiyet anlayışı geliştirmediğini savunuyor. Matriyarkal çalışmalarıyla bilinen Abendroth'un yayınları da ilginizi çekebilir.

150 görüntülenme

Kaynaklar

 1. H. A. Powel. Günümüzde Trobrian Adaları'ndaki Sosyal Yapının Analizi. (14 Kasım 1957). Alındığı Tarih: 14 Kasım 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. H. Göttner-Abendroth. Heidi Göttner-Abendroth. (14 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 14 Kasım 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close