Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Abdülkerim Bakan
Üye
1

Limit hızı nedir? Kapsamı ne kadardır?

Limit hızı sadece dünya ve atmosferde mi vardır? Evrenin geri kalanında var mıdır? Hava direnci olmasa limit olmaz mı?
6,353 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

Şöyle bir senaryo ile limit hız kavramını anlatabiliriz: Bir cismin hareket yönünde bir kuvvetin etkisinde olduğunu düşünün. Aynı anda harekete zıt yönlü ve cismin hızı ile orantılı artan diğer bir kuvvet daha olsun. Bu senaryoya göre, Newton'un ikinci yasasına göre cisim hareketi ile aynı yönlü net (toplam) kuvvet etkisi altında gittikçe hızlanacaktır. Hızı arttıkça harekete zıt yönlü olan kuvvet de büyüyecektir. Yani cisme etki eden net kuvvet cisim hıclandıkça hareket yönünde azalacaktır. ivmesi gittikçe azalan bir hareketden bahsedyoruz.

Bu senaryoya göre cisim öyle bir hıza ulaşır ki, bu hız değerinde cismin üzerine etki eden (hareket doğrultusundaki) net kuvvet sıfır olur. İşte bu aşamadan sonra cisimin hızı, Newton'un birinci yasası gereği değişmez. Bu hıza limit hız denir.

En bilinen örnek çok yüksekten bırakılan ve serbest düşme hareketi yapan cisim örneğidir. Cisim yerçekimi etkisi altındadır ve ayı zamanda harekete zıt yönlü hava sürtünmesi vardır. Hava sürtünmesi hız ile doğru orantılı kabul edilebilir. Bu durumda sürtünme kuvveti hız artıkça artar ve belirli bir hızdan sonra yerçekemi kuvveti ile hava sürtünnesi birbirine eşitlenir. İşte bu noktada cisim limit hıza ulaşmıştır (Kaynaklara bakınız).

Tüm Reklamları Kapat

Limit hız sadece bu örnekteki gibi dünya atmosferinde oluşmaz. Hareket doğrultusunda birbirine zıt iki kuvvetin ve harekete zıt yönlü kuvvetin hız ile orantılı olarak arttığı herhangi bir koşulda oluşabilir. Hava sürtünmesi olan ortamda yüklü iki cismin birbirini çekmesi ya da itmesi örneği de verilebilir mesela. Harekete ters yöndeki kuvvetin, hız ile doğru orantılı olması şartı da yoktur, hızın karesi, kübü ya da karekökü gibi orantılar da söz konusu olabilir.

1,065 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Vikipedi. Düşen Cisim Denklemleri. (30 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 30 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close