Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Küresel ısınma ve ıklim değişikli biyo çeşitlilik için tehdit iklimin değişmesene engel olmak icin çok mu gec kaldik?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar. Bu konu hakkında basit ve kesin bir cevap vermenin maalesef imkânı yok. Ama kendi bildiklerim, öğrendiklerim ve öğrenimi doğrultusunda elimden gelen cevabı vereyim.

Bilim dünyasının büyük çoğunluğu dünyamızın ikliminin küresel bir değişim içinde olduğu konusunda hemfikir. Küresel iklim değişikliğinin en önemli sebeplerinden sera etkisine neden olan fosil yakıt kullanımı gelecekte de insanlık tarafından kullanılmaya devam edilecek. Atmosfere yaydığımız karbondioksit, karbonmonoksit gibi gazlar yarattıkları sera etkisiyle dünya üzerindeki tüm ekosistemleri, biyolojik ortamları altüst etmekte. IPCC'nin 2001'den 2018'e tarihli Değerlendirme Raporları'nda paylaştığı grafiklere bakarsanız dünyada beklenen ortalama sıcaklık değişimleri ve atmosferde artacak karbondioksit yoğunluğunu grafik olarak görebilirsiniz. Sadece Envisat'ın SCIAMACHY aracı ile 2002 yılında ortaya çıkarttığı küresel hava kirliliği haritası bile günümüzdeki durum için bize fikir vermektedir.

En azından kısaca şöyle özetleyebiliriz, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin tüm dünya üzerindeki her türlü etkisini önlemek için yapabileceğimiz pek çok şey var ve bunlar gerçekleştirilemeyecek şeyler değil. Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz doğa tahribatının birçoğunu geri alamayız ancak öngördüğümüz birçoğunu alternatif enerji kaynaklarıyla engelleyebiliriz.

Evlerde ve araçlarda fosil yakıt kullanımını azaltmak karbon salınımını büyük ölçüde engelleyecektir. İnsanlığın petrol, kömür ve doğalgaz gibi ucuz ve kullanımı kolay kaynaklardan artık yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına yönelmesi gerekiyor. Rüzgar türbinleri ve güneş panelleri ne yazık ki ürettikleri enerji seviyeleri ile gelişmiş bir ülkenin ekonomisini beslemekte zorlanmaktadır ve verimleri değişkenlik göstermektedir. Buna karşın hidroelektrik santralleri yenilenebilir enerji kaynakları arasında en çok enerjiyi üretendir ve verimlilik açısından daha iyi bir alternatiftir. Nükleer enerji günümüzde birincil çözüm olmasına karşın fisyon tepkimesi yoluyla elde edilmektedir ve çevreye herhangi bir zararı olmamasına karşın soğutma kulelerinde kullanılan su çoğunlukla doğadan (okyanuslar, denizler) alınıp ısıtılarak doğaya geri salındığından termal kirliliğe neden olmaktadır. Herhangi bir sızıntı veya erime durumunda da oluşabilecek radyoaktif kirlilikten bahsetmeye gerek bile yok sanırım. Bu sebeple günümüzde füzyon tepkimesi üzerine büyük araştırmalar yapılmaktadır ve eğer füzyondan açığa çıkan enerji verimli hale getirilirse insanlığın gittikçe artan enerji ihtiyacını karşılama yolunda büyük rol oynayabilir.

Dünya günümüzde değişmeye devam ediyor ve şu ana kadar dünyanın biyoçeşitliliğine olan etkilerimizin çoğunu maalesef geri almamızın şu anda herhangi bir yolu görünmüyor. Ancak bundan sonrası için çözüm önerileri sunabilir, küresel ısınmanın önüne geçebilmek ve bizi bekleyen kötü yöndeki değişimlere engel olabilmek için bir şeyler yapabiliriz. Bireysel kalan çabalar ne yazık ki sonuç vermemekte ancak bu konuda oluşacak toplumsal bilinç, devlet ve hükümetlerin enerji politikalarını değiştirebilir, bunun örneklerini İtalya, Almanya, Tayvan gibi pek çok ülkede görmekteyiz. Bizi bekleyen sıcaklık artışları, çevre tahribatı, ekosistem bozulmaları, tarım arazilerinin azalması, kıtlık, su kaynaklarının azalması gibi pek çok sorunu engelleyebiliriz.

Şunu da unutmamak da fayda var: Doğa bir şekilde kendi yaralarını sarmanın bir yolunu bulur ve canlılık devam eder. İnsanlık burada sadece kendi kendisinin yaşamını mahvettiğini, geleceğini kararttığını ve kendi yaşamı için elzem olan doğal çevreyi tahrip ettiğini unutmamalıdır.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanları kendisinin de insan olduğuna ikna edebilen bir bilgisayar 'zeki' olarak görülmelidir.”
Alan Turing