Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
10

Kuranı Kerim Rum Suresi Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

Rum süresinin anlattığına göre Bizanslı'lar ile İranlı'lar arasında gecicek savaşı Kuran'da daha önceden haber verilmiştir diyor, bu Kuran'ın ve tanrının gerçekliğini doğrular nitelikte mi? Veya bunu curutebilecek bir kanıt var mıdır? Bu konuda beni aydinlatabilir misiniz? Umarım anlatım yanlısı yapmamisimdir, derdimi anlatabilmişimdir.
9,471 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Düşünür çok Düşünür

601 yılında İran, Bizans'a saldırır, önce Suriye tarafına ve Kudüs'e saldırıp katliamlar yapar sonra Anadolu içlerine kadar girer. Bu süreçte Bizans hem siyasi hem ekonomik sıkıntılar içinde olduğu için kimse Bizans'ın tekrar İran'a karşı üstün geleceğini tahmin edemezken 610'da Herklius tahta geçer ve 622 yılında İran'ı yenerek üstünlüğü ele geçirir. 601 yılı müslümanların Mekke'de çok sıkıntı çektiği, işkence ve boykot gördüğü yıllardır. Ateşperest olan İran'nın, Hristiyan olan Bizans karşısında üstün gelmesi kendileri de üstün konumda olan Mekke'lilerin hoşuna gitmiş ve müslümanlara karşı bunu alay konusu yapmışlardır. Kur'an bu olayı daha Mekke'de duyulmadan önce ayet indirerek haber vermiştir. Dolayısıyla bu bile mucizedir sonra da 20-25 yıl sonra gerçekleşecek Roma'nın tekrar galip gelmesini de haber vererek hem de kimsenin ihtimal dahi vermediği bir galibiyeti haber vermesi ayrı bir mucizedir. Aynı dönemde müslümanlar Medine'ye göçerek zalim Mekkelilerin zulmünden kurtulmuşlar 624 yılında Bedir savaşında üstün gelmişler sonrasında da Hendek savaşı sona ermesi ile artık baskılardan kurtulmuşlardır. Kur'an'ın verdiği müslümanarın da sevinecekleri müjdesi gerçekleşmiş oluyor. Aynı zamanda tahta geçen Hiraklius'un İslam'a karşı yakın bir tutum içinde olması da ima edilmiş olabilir.[2]

[1] Evet bu olay tamamen gelecekten haber vermedir ve zamanı geldiğinde gerçekleşmiştir. Neresinden baksanız mucize olan bu olayın bugünün İslam'a inanmayanlar tarafından sağa sola çekilerek, çeşitli yorumlarla çarpıtmaları; mucize değilmiş gibi ya da yalan söylendiğini anlatmaları gayet doğal. Yani inkar eden doğalarının gereğini yapmaktadır. İnanç sahipleri de doğaları gereği her olayda onu yaratan sonsuz bilgi ve güç sahibi Allah'ın varlığını görüyor ve inancı kuvvetleniyor.

Tüm Reklamları Kapat

878 görüntülenme

Kaynaklar

 1. dergipark.. Rûm Suresi Bağlaminda Vii. Yüzyil Doğu Roma-İran Savaşlarinin İncelenmesi. Alındığı Tarih: 25 Kasım 2022. Alındığı Yer: dergipark | Arşiv Bağlantısı
 2. byvm. Alev Alatlı'nın Derlemesiyle Bizi Biz Yapan Metinler. Alındığı Tarih: 25 Kasım 2022. Alındığı Yer: kapadokya | Arşiv Bağlantısı
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close