Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Kulaktaki basınç yutkununca neden geçiyor?

281 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Kulaktaki basınç hissi, genellikle orta kulak ile yutağı birbirine bağlayan östaki borusunda tıkanıklık veya disfonksiyon olması sonucu oluşur. Östaki borusu, kulak zarının her iki tarafındaki hava basıncını dengelemek için görev yapar. Bu boru, kişilerin çiğnemesi, yutması veya esnemesi ile açılır ve böylece kulak içindeki hava basıncı önlenir.

Ancak bazen östaki borusu tıkanabilir veya düzgün çalışmayabilir. Bu durumda kulakta basınç artışı, tıkanıklık, dolgunluk, çınlama ve duyma kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Östaki borusunun tıkanmasına veya disfonksiyonuna neden olan faktörler şunlardır:

-Değişen hava basıncı (örneğin uçak yolculuğu veya dalış yapma)

Tüm Reklamları Kapat

-Kafaya gelen darbe veya travma

-Soğuk algınlığı, grip, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları

-Alerji, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı

-Kulak kiri veya kulak iltihabı

Tüm Reklamları Kapat

-Bademcik iltihabı veya şişmesi

-Bazı ilaçların yan etkileri

Östaki borusunu açmak için yapılabilecek bazı yöntemler vardır. Bunlardan biri de yutkunmaktır. Yutkunduğumuzda östaki borusu harekete geçer ve kulak ile yutak arasındaki hava akışını sağlar. Böylece kulaktaki basınç azalır ve rahatlama hissi oluşur. Yutkunmanın yanında çiğneme, esneme, sakız çiğneme veya burundan nefes alıp ağzı kapatarak üfleme gibi yöntemler de östaki borusunu açmaya yardımcı olabilir.

Ancak bu yöntemler işe yaramazsa veya kulaktaki basınç hissi uzun sürerse bir doktora başvurmak gerekir. Doktor östaki borusunu açmak için ilaç tedavisi (örneğin antihistaminikler, dekonjestanlar veya kortikosteroidler), burun spreyi veya özel bir cihaz kullanabilir. Nadir durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close