Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
Kuantum Fiziğini nasıl daha iyi anlarız ?
Anlamakta bir az zorlanıyorum sanırım. Aslında anlıyorum ancak en iyi biçimde nasıl anlayabilirim ?
130 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Kaan Kanara
Kaan Kanara Lise Öğrencisi

Kuantum fiziğini anlayamazsın :) algılarımıza tamamen ters. Kuantum dünyasında parçacıklar sanki sanki izlenildiklerini biliyormuşcasına davranırlar

“Eğer kuantum fiziğini anladığınızı düşünüyorsanız, kuantum fiziğini anlamamışsınızdır.” demiş Richard Feynman :)

Eğer anlamaktan kastın temel olgularını öğrenmek diyorsan, "Feynman Fizik Dersleri" kitaplarına bakabilirsin ve internette daha birçok konuyla alakalı fizik kitaplarını aratarak bulabilirsin :)

173 görüntülenme
6
  • Raporla
Cevap

kuantum fiziğinin kurucu babaları Einstein ve Schrödinger dir, bir gün Schrödinger e sormuşlar kuantum fiziğini 3 kişinin anladığı söyleniyor ne düşünüyorsunuz, Schrödinger kim o üçüncü kişi demiş :)

176 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Erdal Bektaş
Erdal Bektaş Fizikçi

Bir mekanik sistemi anlaşılmak için ortaya atılmaz, kullanılmak için ortaya atılır. Önce basit olandan başlayalım; siz klasik mekaniği anlıyor musunuz? Yani momentumu falan değil, Lagrangian gibi kavramları anlıyor musunuz?

Eğer bunun peşindeyseniz, büyük ölçüde anlamsız bir iş yapıyorsunuz demektir. Esas olarak anlamanız gereken mekaniğin kendisi değil. Mekanik zaten bir madde grubunun davranışlarını anlamak için bir araç. Klasik mekaniği anladığını düşünenlerin çoğu, mekaniğin belli sonuçlarını genelleştirerek bazı çıkarımlar yapıyorlar.

Siz mekaniği değil, bunun sonuçları ile ilgili olmalısınız.

Bu Reklamı Kapat

İkincisi, mekaniğin yazıldığı dilde anlaşılabilir olması. Bu diğer bilim dallarından biraz farklılaşıyor. Mesela biyoloji evrimi genellikle yazılı dil ile ifade ediyor, fakat mekanik için bu genellikle mümkün değil. Fizikçiler mekaniği yazarken matematik* kullanıyorlar ve bu matematiksel ifadelerin insan dilinde bir karşılığı yok. Olması da pek mümkün değil.

Dolayısıyla klasik mekaniği de, kuantum mekaniğini de ancak yazıldığı dilde anlamanız mümkün olabilir. Diğer türlüsü maalesef çok yanlış ve eksik anlamalara yol açabiliyor. O kadar matematik bilmiyorsanız ve hala kuantum mekaniğini anlamak istiyorsanız, işiniz epey zor. O zaman basitleştirilmiş, sadeleştirilmiş anlatımlarla yetineceksiniz. Kolay gelsin.

*: matematiğin tek işlevi bu demedim, dikkat :)

0
  • Raporla
Cevap

Şakayla karışık bir cevap vereyim: bir fizikçi olarak ben hala anlayamıyorum. Anlamaktan kastınız matematiğine hakim olmaksa onda sıkıntı yok ama bir fizikçiyi fizikçi yapan neden sorusuna aldığı cevaplardır. Ben hala aldığım cevapları mantığıma oturtamıyorum ki gayet normal bi durum. Bi hocam vardı ünide, kendisi teorik fizikçi bir prof., bir dersinde şöyle demişti: Ben hala anlamıyorum ve tam olarak bilemiyorum kuantum mekaniğini. Yani gündelik algımıza ters ve aynı deney defalarca tekrarlanınca her birinde farklı sonuçlar bulmak, klasik dünyaya göre evrimleşen bizler için ters :)

Kısaca anlayamazsınız, sadece bir kısmını inceler ve böyle oluyormuş deyip kanıksarsınız:)

Detaylar için Griffits- Kuantum Mekaniğine Giriş ders kitabına bakabilirsiniz.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et