Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Köpekler ezan'ın sesine mi havlar yoksa gerçektende bizim göremediğimiz varlıkları görebiliyorlar mı?

Her hayvan veya köpek olmasada gittiğim gördüğüm yerlerde ezan okunduğunda bir köpek uluması yada havlaması duydum, en barizide üst komşumun köpeği her ezan okunduğunda ulur bunu merak ettiğim için sizlerden cevap bekliyorum.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Bunun dini seylerle en ufak bir alakasi yok. Kopekler bizim duyamadigimiz daha tiz sesleri duyabilirler ama o derece tiz sesler onlara rahatsizlik verir. Bundan dolayi ulurlar. Ayrica bu uluma eylemi diger kopekleri uyarmak icin de yapilir ve toplu hale donusur. Bu kadar yuksek desibel ve tizlikteki seslerden korkarlar ve teyakkuz durumuna gecerler, toplu halde uluyarak suru icindeki ve civardaki diger kopekleri uyarirlar. Bunun haricinde yalniz birakilan kopekler de uluyabilir. Sahibi ise gitmis, evde yalniz kalmis bir kopek yasadigi stres yuzunden uluyabilir, buna ek olarak cok hareketli, yerinde duramaz hale de gelir.

Teşekkür
Paylaş
1

Bizim göremediğimiz varlıkları görmeleri bilimsel olarak mümkün mü, tartışılır. Ama benim düsüncem ezan sesini köpeklerin havlaması/uluması gibi bir çağrı olarak algılıyor olabilirler. Bunun sebebini öğrenebilir miyiz bilmiyorum. Ilerleyen zamanlarda ilerleyen teknoloji sayesinde belki öğrenebiliriz.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar sürekli olarak “Bilim her şeyi bilmiyor.” deyip duruyor. Elbette! Bilim, her şeyi bilmediğini elbette biliyor. Yoksa ismi “bilim” olmazdı ve araştıracağı bir şey kalmazdı.”
Dara Ó Briain
Geri Bildirim Gönder