Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
46K UP
Üye
1

Kök hücreler vücudun neresinde bulunur? Ne kadarlardır?

199 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Göktuğ Kaçıra
Yazar-Okur

Kök hücreler bütün çok hücreli canlıların doku ve organlarını oluşturan hücrelerin öncü hücre birimleridir. Yüksek yenilenme ve dönüşme kapasiteleri ile vücuttaki her hücre tipine dönüşebilir veya yeni kök hücreler üretmek için kendini eşleyebilirler. Özel hücreler oldukları için bulması zor ve nadir hücreler oldukları gibi bir fikir oluşabilir ama durum pek de öyle değil. Beyin, kan, kemik iliği, kas, deri, kalp ve karaciğer başta olmak üzere birçok dokuda kök hücrelere rastlayabiliriz. Günümüzde ise genellikle kemik iliğinden kök hücre eldesi yapılıyor. Bunun en yaygın yöntemi ise leğen kemiğinden kök hücre eldesi. Beyin gibi organlardan kemik iliği elde etmeye çalışmak hem daha riskli hem daha maliyetli olacaktır.

En genç kök hücreler olan embriyonik kök hücreler ise ayrı bir tartışma konusu. Çünkü konu herhangi bir embriyodan hücre almaya ve onu kullanmaya gelince işin içine etik problemler de dahil oluyor ve bu tartışmaları da beraberinde getiriyor. Ancak embriyonik kök hücreler daha canlı oluşumunun erken safhalarında ortaya çıktığı için diğer hücre tiplerine dönüşme yetenekleri diğer kök hücrelere göre çok daha fazladır. Embriyonik olmayan kök hücreler ise genellikle sınırlı çeşitte hücre tipine dönüşebilir. Embriyonik kök hücrelerin bu özelliği onları çekici kılar ama onlardan biraz daha sonra oluşan göbek bağı kanı kök hücreleri de neredeyse onlar kadar etkilidir. En genç ikinci kök hücreler olan göbek bağı kanı kök hücreleri de değerlii bir araştırma konusu. Bunun gibi genç kök hücrelerin yenilenme ve dönüşme yetileri daha iyi olduğu için çeşitli hastalıkların tedavisinde rol oynayabileceği düşünülüyor.

Yetişkin insanların kemik iliğinde 50.000 ile 200.000 arasında değişen, daha önce düşünülenden çok daha fazla kan üreten kök hücre bulunur. Daha önce düşünülen sayı bu sayıdan neredeyse 5-10 kat daha azdı. Yapılan çalışmalar daha doğru sayılara ulaşmamızı sağladı.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. B. Greene. Where Do You Find Stem Cells, And Why Does That Matter?. (13 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2021. Alındığı Yer: CryoCell | Arşiv Bağlantısı
 2. Technology Networks. Family Tree Of Blood Production Revealed. (10 Eylül 2018). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Technology Networks | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close