Puan Ver
2
Puan Ver

Kıtaların eskiden ne konumda olduğu nasıl bilinebiliyor? Mesela pangea'nın bir zamanlar olduğunu nereden biliyoruz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bilimsel bilgi sürekli değişiklik gösterebilmektedir. Bugün levha teknoniği kuramı, yer bilimlerindeki olayları açıklamada ve elde edilen gözlemler sonucunda en iyisi denilebilir. Ancak gelecekte neler olacağını kesin olarak bilemeyiz. Ayrıca Pangea'dan öncede kıtalar vardır. Bkz: Nuna.

Kıtaların daha önceki zamanlarda tek halde olduğu ile ilgili elimizdeki en güçlü kanıtlardan birtanesi levha tektoniğidir.Eğer levha teknoği kuramı olmasaydı bu durum açıklamak mümkün olamazdı. Pangea kıtası ikiye ayrılmaktadır. Kuzey tarafı 'Laurasia' güney tarafı ise Gondvana'dır. Laurasi'nın ayrılması ile Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa meydana gelmiştir. Gondvana'nın ayrılmasıyla ise Güney Amerika, Antartika, Avustralya ve Afrika meydana gelmiştir. Kıtaların ayrılması ile ilgili çeşitli kanıtlar mevcuttur. Bu yazıda Güney Amerika'nın doğusu ile Afrika'nın batısını ele alacağız. Öncelikle Güney Amerika ve Afrika kıtalarının haritada birleştirdiğinizde bir uyum görüceksiniz. Ayırca her iki kıtanın ayrıldığı bölgelerde jeolojik acıdan çok büyük benzerlikler ihtiva etmektedir. Diğer bir durum ise bulunan fosillerin aynı ve benzer olarak bulunmasıdır. Hem hayvan hem bitki fosilleri buna iyi bir örnektir. Yapılan yaşlandırmalar sonucuda her iki kıtanın yaşları aynı ve birbirine çok yakın olarak çıkmaktadır. Yukarıda anlatılan hususlar diğer kıtalar içinde geçerlidir. Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde kıtaların hangi yöne ve hangi hızla hareket ettiği artık tespit edilebiliyor. En güçlü kanıtlardan bir tanesi ise Atlantik Okyanusu Sırtıdır. Magma'da konveksiyonel akıntılar sonucu yerkabuğu kütleleri hareket etmekte ve ayrılan bölgede yeni bir kabuk meydana gelmektedir. Yapılan yaşlandırmalar sonucu ise okyanus ortası sırtında  uzaklaştıkça kayaçları yaşı artmakta tersi durumda ise azalmaktadır. Aşağıya kaynak koyuyorum. Levha Tektoniğinin kanıtlarını orada bulabilirsiniz.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan, doğası gereği politik bir hayvan türüdür.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder