Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Kendi okumak istediğim bölüm mü iş imkanı bulma olasılığım daha yüksek bir bölüm mü tercih etmeliyim?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba,

Bence kesinlikle kendi sevdiğiniz bölümü okumalısınız. Çünkü yapacağınız mesleği sonradan değiştirmek daha başlamadan değiştirmekten daha zordur. Eğer bir işi severek yaparsanız ve onda iyi olursanız her türlü iş bulabilirsiniz. İstediğiniz mesleği seçin ve onda en iyisi olmak için çalışın. Umarım hayatta mutlu olacağınız bir yere gelirsiniz. İyi günler :)

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Merhaba. Başarıyı belirleyen unsur işin getirdiği değer değil yetenektir. İlgiler ve tutumlar zaman içerisinde değişir ancak yetenek değişmez. Üstünde durma derecenize göre belki körelir belki ilerler. Ancak günümüzde ne yazık ki meslek seçme konusunda yetenekler değil o mesleğin getireceği değerler göz önüne alınmakta. Ancak ben bu görüşe pek katılmıyorum. Hayat zaten kısa ve bazı şeylere sadece para için katlanmak insanın kendine yaptığı büyük bir haksızlık bence. Bu yüzden yapmayı istediğin bir mesleğe yönelmeni tavsiye ederim. Şöyle örnek vereyim: Ben yazar olmak istiyordum, yazılarımda kendi çevremce beğeniliyordu. Ancak bir arkadaşımın 'yazarlıkta para yok.' lafı üzerine planlarımı tamamen değiştirdim. Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne girdim. İlk yıl sadece şunu düşündüm: "Gerçekten bu mesleği yapmak istiyor muyum?" Ve gerçekten cevaplamaktan çok korktuğum bir soruydu çünkü bazen geriye dönmek çok zor olabiliyor. 2. Sınıfta dersler daha eğlenceli bir hal almaya başladı, bölümümü gerçekten isteyerek okumaya başladım ve başarı da beraberinde geldi. Ayrıca Çocuk Edebiyatı diye bir dersimiz vardı ve yazarlığımı kullanabileceğim bir alanım olduğunu fark ettim. 4 yıl bitti ve ben 'iyi ki bu bölümü okumuşum' diyorum. Seni tanımıyorum ancak okuyacağın bölüm için senin de böyle bir yorum yapmanı isterim. İstemediğin bir şeye para için katlanmak paranın da değersizleşmesine neden olur. Para, her zaman mutluluk getirmez. Ama istediğin işi yaparsan daha verimli olabilirsin çünkü motivasyonun içten gelir. Üniversitede güzel yılların olması dileğiyle, mutlu kal ✩

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimsel süreçte ortaya çıkıp da, er ya da geç işlev kazanmayan bir özelliğe hiç rastlamadım.”
H. G. Wells