Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nazlı ..
Üye
4

Kediler ölecek kişileri hisseder mi?

Huzurevinde yaşayan kedi Oscar olayı ve içgüdüleri gerçek olabilir mi?
5,022 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
179K UP
Bilim ve felsefe okuru

Çeşitli duyu organları bize göre çok gelişmiş hayvanlar hastalıkları vs koku yolu ile tespit edebiliyorlar. Kedilerde de bu durum olabilir. Örneğin köpeklerin koku ile hastalık tespiti yapabileceği (kanser korona vs ) bir çok çalışma var. [1] dolayısıyla olayı metafizik gibi düşünüp de olmaz öyle şey vs diyenler metafizik gibi görünen ancak aslında açıklaması olan bir çok konuyu otomatikman red etseler de bu gibi durumların (biz bilmesek) de açıklamaları olabilecektir.

123 görüntülenme

Kaynaklar

 1. https://www.facebook.com/bbcnews. Bilim Insanları: Özel Eğitilmiş Köpekler, Koronavirüsün Yayılmasının Önlenmesine Yardımcı Olabilir - Bbc News Türkçe. (24 Mayıs 2021). Alındığı Yer: BBC News Türkçe | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
B Polat
B Polat
325K UP
Bilim Meraklısı

Hayır bilemezler. Bu konuyu Dr. House dizisinin Sezon 5 Bölüm 18: "Here Kitty"[1] adlı bölümünde çok detaylı bir şekilde incelenir. Zamanın olursa bu bölümünü izlemeni tavsiye ederim.

Kediler sıcak olan ortamları çok sever evlerde kalorifer peteklerinin yanında, güneşe nazır pencere kenarında yada dışarda otomobillerin, motor sıcaklıklarını hissettikler, kaportalarını uzanmak için çokça tercih ederler. Aynı şekilde huzur evlerinde hasta olan insanlar ateşlendikleri için bulundukları yataklar daha sıcaktır. Kediler sıcak sevdikleri için daha çok hasta olan kişinin yatak başında uyumayı seçiyor ve hasta olan kişinin ölme ihtimali daha yüksek olduğu için böyle bir sonuç ortaya çıkıyor.

Tüm Reklamları Kapat

165 görüntülenme

Kaynaklar

 1. IMDb. "House" Here Kitty (Tv Episode 2009) - Imdb. Alındığı Yer: IMDb | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close