Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berkan Tan
Üye
3

Karadelikler nasıl oluşuyor ve iki karadelik çarpışırsa ne olur?

263 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Edis
Okur

Karadelikler, güçlü gravitasyonel alanları olan ve kütlesel maddeyi sıkıştırarak oluşan astrofiziksel yapılardır. Genellikle, galaksilerin merkezinde bulunan ve çok büyük madde kütlelerinin oluşması sonucu oluşurlar.

Kara delikler, çeşitli fiziksel süreçler sonucu oluşabilir. Ana oluşma şekilleri şunlardır:

Tüm Reklamları Kapat

Yıldız ölümü: Büyük yıldızlar, enerjileri tükenerek çok küçük bir hacme karışabilir ve bir kara delik oluşabilir.

Merkür çiftliği: İki yıldız birbirine çok yakın bir şekilde yaklaştıklarında, birbirlerine çekildiklerinde bir kara delik oluşabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Supermasif kara delik oluşumu: Galaksilerin merkezinde bulunan çok büyük madde yoğunluğu, supermasif kara delik oluşumunu teşvik edebilir.

Kosmik doku çarpışması: İki galaksi çarpıştığında, merkezlerindeki supermasif kara delikler birleşerek bir kara delik oluşabilir.

Bu oluşma şekilleri, kara deliklerin çeşitli boyutlarda ve çeşitli enerjilerde oluşabileceğini gösterir. Örneğin, yıldız ölümleri sonucu oluşan kara delikler çok küçük, ancak merkezlerindeki supermasif kara delikler çok büyük olabilir.

Eğer iki karadelik çarpışırsa, oluşan gravitasyonel dalgalar enerji yayabilir ve bunlar galaksilerin şekillerini ve evrimlerini etkileyebilir. Ayrıca, karadeliklerin çarpışması sonucu oluşan kütle yoğunluğu, tek bir daha büyük karadeliğin oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte, karadeliklerin çarpışması çok nadirdir ve genellikle uzun süreler içinde gerçekleşir, ancak bu tip olayların galaksiler ve evren üzerindeki etkileri henüz tam olarak anlaşılmamıştır.

Karadelik çarpışması sonucu oluşan gravitasyonel dalgalar, uzaya doğru yayılır ve evrenin farklı noktalarındaki galaksileri etkileyebilir. Ayrıca, karadelik çarpışması sonucu oluşan kütle yoğunluğu, yeni bir karadelik oluşmasına neden olabilir. Bu tür olaylar evrenin evrimini ve şeklini etkiler ve aynı zamanda, evrenin geçmişini ve geleceğini anlamaya yardımcı olabilir.

Kaynaklar

 1. B. Specktor. One Of The Most Extreme Black Hole Collisions In The Universe Just Proved Einstein Right. (12 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 4 Şubat 2023. Alındığı Yer: livescience | Arşiv Bağlantısı
 2. science. Crash Of The Titans: Imminent Merger Of Giant Black Holes Predicted. Alındığı Tarih: 4 Şubat 2023. Alındığı Yer: science | Arşiv Bağlantısı
 3. R. Lea. A Black Hole Formed By A Lopsided Merger May Have Gone Rogue. (30 Mayıs 2022). Alındığı Tarih: 4 Şubat 2023. Alındığı Yer: Space | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Zırvasız Bilim: Konuşabilen Bitkiler, Yapay Zekanın Sonu, Aşırı Yaşlı Karadelikler!
Zırvasız Bilim: Konuşabilen Bitkiler, Yapay Zekanın Sonu, Aşırı Yaşlı Karadelikler!
İnci Nasıl Oluşur?
İnci Nasıl Oluşur?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close