Puan Ver
0
Puan Ver

Karadelikler içlerine düşen üç boyutlu cisimleri iki boyutlu hale getiren 2 boyutlu evrenlermidir?

Karadelik içine düşen cisme ait artık bilginin yok olmayıp karadelik yüzeyine iki boyutlu olarak yayıldığını biliyoruzbu durumda hiç bir şey bir yere gitmiyor acaba 3 boyutlu evrenimiz de 4 boyutlu bir evrenin içinde yer alan 4 boyutlu cisimleri yutup 3 boyutluya çeviren bir tür kara delik yüzeyi mi

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Bunu çok olası görmüyorum. Sonuç olarak karadeliğe giren maddenin bir kısmı enerjiye, bir kısmı Hawking Radyasyonuna, bir kısmı ise karadeliğin hacmine katılır. Bilginin olay ufkunda olacağı halen tartışılır, başka teoriler de vardır. Hatta bu teori doğru olsa bile bilginin 2-boyutlu olacağı da kesin değildir, 3-boyutlu olacağı da söylenir. Bunların yanı sıra hala saçma olan şeyler var. Evrenin enerjisi veya kütlesi giderek artması gerekmez miydi?, Dışardan gelen düzensiz dalgalar algılamamız gerekmez miydi?  Büyük Patlama Teorisi'ne uyuşuyor mu ki? tarzı soruları olumlu cevaplayacağını düşünmüyorum. 

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia Olay Ufku
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karşılıksız sevgi, insanlığın en asil özelliğidir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder