Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yunus Emre Çelik
Üye
0

Karadelikler içine aldıkları hacimlerin toplamından daha mı küçüktür?

Karadelikler yuttukları hacimlerden daha küçük hacimli ya da kütlelerden daha düşük kütleli midir? Yuttuğu kadar hacim ve kütleye sahip olması gerekmez mi, yoksa yanlış bir düşünce mi
350 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Barış Barış
bilim meraklısı

Merhaba, sorun karadeliğin fiziksel karşılığını kafamızda oturtmanın zorluğundan kaynaklanıyor.

 • Öncelikle karadelik dediğimiz nesne, yıldız çökmesinden oluşan(tüm yıldızlar değil tabi) tekillik dediğimiz sıfır hacimli merkezi olan, onun etrafında ise olay ufku dediğimiz ve karadeliğin kütlesi ile orantılı artan bir küresel mesafeye sahip bir alan. Bu arada tüm kütle bu sıfır hacimli merkezde toplanmış.
 • Öncelikle tekillik nedir fiziksel olarak bilmiyoruz. Sıfın hacimlilik bizim günlük yaşamda deneyimleyeceğimiz bir şey değil. Hele kütlenin olmayan bir hacime toplanması hiç değil.
 • Olay ufku ise aslında böyle bir sınır çizgisi olan bir şey değil. Yani siz olay ufkunu geçseniz farketmezsiniz bile. Bir alarm zili çalmıyor. Sadece şu var ki olay uykunun hemen dışında içeriye girmek üzere olan parçaların sıkışmasından kaynaklanan bir ışıma olur(son kara delik fotoğrafını hatırlayın).
 • Bu küresel sınır yani olay ufku ile merkezdeki tekillik arasındaki tüm bölgeye (tekillik dahil) kara deilk diyoruz.
 • Şimdi gelelim soruya. Bir karadelik örneğin bir yıldızı yuttu ne olur? Bir kere o yıldızın kütlesi kara deliğin kütlesine eklenir. Yani kütle artışı kesin. Bunun bir sonucu olarak olay ufkunun çapı da artar.
 • Ancak hacim konusu farklı. İçeriye düşen maddeye ne olur kesinlikle bilmiyoruz. Hatta o kadar bilmiyoruz ki maddenin temel yapı taşları olan parçacıklar (kuark, elektron gibi) bile o halde kalıyor mu ondan emin değiliz. Hani ışık bile kaçamaz deniyor ya, o sınırı geçen ışığın(fotonun) ışık olarak kaldığı bile muallak.
 • Bildiğimiz şey olay ufkunu geçen her şey kara deliğin doğası gereği (bu uzun bir mevzu, uzay zaman koordinat değişimi gibi meseleler var girmiyorum) tekilliğe doğru yol almak zorunda. Yani hacmi sıfır olan(?) yere. Dediğim gibi bunu anlamlandıramıyoruz henüz.
 • Özet olarak yutulan cismin kütlesi kara deliği dahil oluyor. Hacim ise olay ufkunun genişlemesinden ibaret. Aradaki alanda ne olur muallak diye özetliyeyim.
156 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close