Puan Ver
0
Puan Ver

Kara deliklein içerisinde ne var?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Karadelik aslında elle tutulur bir madde değildir ve içi de yoktur aslında. Ölmüş bir yıldızın ruhu benzetmesi yapılabilir karadelikler için. Yani bir yıldız ömrünü tamamlayıp maddesel olarak dağıldığında yıldızın bulunduğu konumdaki kütleçekimi bozulmaz ve madde olmadan kütleçekimi gözlemlenir. Olay ufku vardır karadeliklerin ve bu olay ufkundan geçip de fiziksel bütünlüğünü koruyabilecek bir şey yoktur. Bu sebeple karadeliklerin içinde (olay ufkunun ötesinde) bizleri neyin beklediğini hiçbir zaman bilemeyiz. Bununla ilgili bazı teoriler vardır. Bir teoriye göre karadelikler çektikleri maddeleri evrenin başka bir yerinde bir beyaz delikten çıkarır. Karadeliğin yuttuğu ışık da beyaz delikten çıkacağından ismi beyaz delik olmuştur. Einstein-Rosen köprüsü veya solucan deliği diye adlandırılan yapı da bu şekilde çalışır. Teoriye göre karadelikten giren nesne bir solucan deliğinden geçerek beyaz delikten çıkar.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insana mantığını nasıl kullanacağını öğretin; bir ömür boyu düşünecektir.”
Phil Plait
Geri Bildirim Gönder