Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Kan grubuna göre beslenme gerçek mi?

Kan grubuna göre beslenme diye bir durum var. Biraz düşününce bana mantıklı geliyor ancak bunu bilimsel bir temele oturtmak mümkün mü merak ediyorum. Sizler bu konuyu mantıklı buluyor musunuz?

3
Anonim 1
428 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Diyetimiz ile kan grubumuz arasında bilinen bir bağlantı yoktur. 

Argümanın kaynağı: Peter J. D'Adamo isimli bir hekimin (?) genotiplere göre diyetimizi ayarlamamız gerektiğine bağlamasından geliyor. Mesela 0 kan grubu et yemeli vb. Elbette bahsettiği şeyin bilimsel temeli bulunmuyor. 

Konu hakkındaki kaynağı burada.

Sonuç olarak ünlü olmak veya maddi amaç sağlamak için çaba sarfeden bir kişiye benziyor. Zaten Wikipedia kendisini “naturopath” diye nitelendiriyor.

387 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

İngilizceniz iyiyse bu çalışma olayı özetliyor; ayni ABO sistemi bütün insansı maymunların ve Eski Dünya Maymunları'nın ortak atasından mı geliyor, yoksa bütün türlerde sonradan, ayrı ayrı mı evrimleşti (yakınsak evrim)?

Özetin de özeti, A ve B alelleri ortak ataya dayanıyor (hepsinde aynı bazda değişiklik var). O alleleri ise (bir anlamda "bozuk alel" denebilir) çok farklı şekilde olabiliyor ve her türlü ayrı ayrı evrimleşmiş olabilir.

329 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kan grubuna bağlı beslenme iddialarinda genelde kan gruplarının etle beslenme ya da tarima geçiş gibi olaylarin sonucunda ortaya çıktığı ve bu nedenle bazi gruplarin etçil beslenmeye daha uygun oldugu şeklinde iddialar one sürülüyor. 

Ancak bu doğru değil. Kan gruplarının milyonlarca yil öncesine yani ilk insanlarin ortaya cikisindan cok oncesine dayandığı biliniyor. Başka primat turlerinde de aynı kan gruplari var.

302 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikrine sahip olmakta özgürdür; ancak kimse gerçekler konusunda hatalı olma hakkına sahip değildir.”
Bernard M. Baruch