Puan Ver
0
Puan Ver

Kan grubuna göre beslenme gerçek mi?

Kan grubuna göre beslenme diye bir durum var. Biraz düşününce bana mantıklı geliyor ancak bunu bilimsel bir temele oturtmak mümkün mü merak ediyorum. Sizler bu konuyu mantıklı buluyor musunuz?

3
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Diyetimiz ile kan grubumuz arasında bilinen bir bağlantı yoktur. 

Argümanın kaynağı: Peter J. D'Adamo isimli bir hekimin (?) genotiplere göre diyetimizi ayarlamamız gerektiğine bağlamasından geliyor. Mesela 0 kan grubu et yemeli vb. Elbette bahsettiği şeyin bilimsel temeli bulunmuyor. 

Konu hakkındaki kaynağı burada.

Sonuç olarak ünlü olmak veya maddi amaç sağlamak için çaba sarfeden bir kişiye benziyor. Zaten Wikipedia kendisini “naturopath” diye nitelendiriyor.

Favorilerime Ekle
1

İngilizceniz iyiyse bu çalışma olayı özetliyor; ayni ABO sistemi bütün insansı maymunların ve Eski Dünya Maymunları'nın ortak atasından mı geliyor, yoksa bütün türlerde sonradan, ayrı ayrı mı evrimleşti (yakınsak evrim)?

Özetin de özeti, A ve B alelleri ortak ataya dayanıyor (hepsinde aynı bazda değişiklik var). O alleleri ise (bir anlamda "bozuk alel" denebilir) çok farklı şekilde olabiliyor ve her türlü ayrı ayrı evrimleşmiş olabilir.

Favorilerime Ekle
0
Puan Ver
0
Puan Ver

Kan grubuna bağlı beslenme iddialarinda genelde kan gruplarının etle beslenme ya da tarima geçiş gibi olaylarin sonucunda ortaya çıktığı ve bu nedenle bazi gruplarin etçil beslenmeye daha uygun oldugu şeklinde iddialar one sürülüyor. 

Ancak bu doğru değil. Kan gruplarının milyonlarca yil öncesine yani ilk insanlarin ortaya cikisindan cok oncesine dayandığı biliniyor. Başka primat turlerinde de aynı kan gruplari var.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kesin bir şekilde inanmak için, şüphe ile başlamamız gerekir.”
Stanislaw Leszczynski
Geri Bildirim Gönder