Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
12

Kahvaltı günün en önemli oğünü mü?

Herkesin ezbere söylediği "Kahvaltı günün en önemli öğünüdür." cümlesi ne kadar doğru? Bu cümlenin bir mısır gevreği markası olan Kellogg's firması tarafından yapılan reklam sonucu 1950lerde ortaya çıktığını öğrendim. Peki kahvaltı cidden en önemli öğün mü?
12,747 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
6 Cevap
Kerim Dibekli
Kerim Dibekli
1,354 UP
Sağlık Çalışanı
Orijinal Soru: Kahvaltı gerçekten gerekli midir? Aksine zararlı mıdır?

Kısa cevap: Evet gereklidir.

Herkesin bildiği üzere günün en önemli öğünü olduğu söylenir. Ben de bu görüşe katılan kişilerden biriyim. Uzman kişiler diyet programı yazarken kesinlikle kahvaltı yapmanızı söylerler. Kilo almak için yada vermek fark etmez. Kesinlikle kahvaltı yapmanız gerekir. Üniversite de aldığım derste hoca şu cümleyi kurmuştu. 'Sabah kahvaltı etmediğin zaman vücut bunu biliyor ve kendi kendine şu mantığı kuruyor : Neden yemek yemedi, bir sorun mu var?'  Vücudun konuştuğunu varsayalım deyip bu cümleyi kurmuştu. Devamında ise hücrelerin minimum enerji harcaması için emirlerini veriyor. Bu da vücut için halsizlik, üşengeçlik, yatıp kalkmak istememek vb. sonuçları doğuruyor. Kahvaltı yapmak sağlıklıdır. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu biliyoruz. Kahvaltı da ağır yemekler yemek yerine kahvaltılık dediğimiz daha hafif yiyecekler yemek vücut için gayet sağlıklı olacaktır. 

Tüm Reklamları Kapat

3,136 görüntülenme
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Celestial Blues
Bilim Heveslisi
Orijinal Soru: Kahvaltı gerçekten gerekli midir? Aksine zararlı mıdır?

Merhaba,

Hayır gerekli değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Zararlı veya yararlı olduğu söylenemez. Kahvaltı (break the fast yani orucu bozmak) gece boyu uykuda yaptığınız yağ yakımını durdurur (yemek yemek insülini artırdığı için). İnsülin varsa kanınızda vücut depolama modundadır ve yağ yakamazsınız. Buradaki mantık şu: Amacınız ne? Eğer kilo vermek istiyorsanız, kahvaltıyı atlayıp geceden beri devam eden yağ yakım sürecini uzun tutmak isteyebilirsiniz. Bu arada yemek yemeden çay, kahve, su tüketilebilir (şekersiz olmak kaydıyla) ve yağ yakım süreci devam eder. Kilo almak içinse aynı mantıkla daha sık yemek yemek ve insülini kanda tutmak işe yarayacaktır. Bu insülin prensibi obezite hastalarını da tedavi etmek için kullanılır ve hatta hastalara uzun süre oruç tutturulur ki yağ yakımı gerçekleşsin.

Konuyla ilgili Türkçe altyazılı şu videoyu tavsiye ederim:

Tüm Reklamları Kapat

https://www.youtube.com/watch?v=tIuj-oMN-Fk

4,213 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Enver Gökalp
Araştırmacı
Orijinal Soru: Kahvaltı gerçekten gerekli midir? Aksine zararlı mıdır?

Sağlık Bakanlığı'na bağlı İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesinde yazılanlara göre, gerekli ve önemlidir.

"Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beynin kullanacağı enerjide azalma olur. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanır. Çocuklarda okul başarısı düşer. Öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Yeterli ve dengeli bir kahvaltı menüsü güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede oldukça önemlidir."

Tüm Reklamları Kapat

2,688 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Bakanlık Sitesi. (31 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Canberk Çolak
Canberk Çolak
245K UP
Yazar-Beslenme bilimci

Kahvaltının günün en önemli öğünü diye addedilmesi, kahvaltının günün ilk öğünü olmasındandır. Son çalışmalara göre günlük toplam enerjimizin %15-20'sini kahvaltıdan almalıyız. Ki bu uygulandığı takdirde bilişsel sağlık açısından faydası da vardır. Metabolizmayı uyandırmak için önemlidir elbette. Ama tabii ki bu söz bir kahvaltı firmasının kendi ürünü için ürettiği bir reklam mottosu sadece. O yüzden hiçbir bilimsel dayanağı yok.

924 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Science Direct. (27 Mart 2020). Alındığı Tarih: 27 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Ravza Tosunbayraktar
Uzman Diyetisyen
Orijinal Soru: Kahvaltı gerçekten gerekli midir? Aksine zararlı mıdır?

Kahvaltı gereklidir.

Gün içindeki her ana öğün gibi kahvaltı da uzun bir açlık sonrası düşen kan şekeri seviyesini yükseltmesi ve güne daha enerjik başlamaya yardımcı olması nedeniyle atlanmaması gereken bir öğündür.

Tüm Reklamları Kapat

Kahvaltıda yeterli protein tüketen kişilerin iş verimi ve konsantrasyonu daha yüksek bulunmuştır.

Kahvaltıyı düzenli yapan öğrencilerin okul başarısı ve ders motivasyonları yüksek bulunmuştur.

Kahvaltı yapan kişilerin gün içerisinde aldığı kalori miktarı daha az bulunmuştur (diğer öğünlerde daha fazla tok hissettikleri için besin alımını azaltmışlardır).

2,319 görüntülenme
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
B7_Ki B7_Ki
Barış İpekli
Orijinal Soru: Kahvaltı gerçekten gerekli midir? Aksine zararlı mıdır?

Merhabalar,

Antrenör olmak istiyorum ve önceden ben de bu konuyu çok merak ederdim. Kahvaltının önemli veya önemsiz değil vücudunuzun yaktığı enerji ve aldığı enerji önemlidir. Pek çok zaman ne zaman değil de ne yediğiniz daha önemlidir. Bu çok çok uzun bir konu. Eğer İngilizce biliyorsanız internetten araştırmanızı veya bilmiyorsanız da bazı Türkçe kaynakları okumanızı tavsiye ederim.

Tüm Reklamları Kapat

Bir çok araştırma bu hocamızın dedikleriyle uyuşuyor. Araştırabilirsiniz, iyi günler!

https://www.youtube.com/watch?v=fL-9PVQwoiI

2,180 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Brian Cox, Evrim Ağacı'nda: Sonsuz Evren'de Yerimiz Ne?
Brian Cox, Evrim Ağacı'nda: Sonsuz Evren'de Yerimiz Ne?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Utandığınızda Yüzünüz Kızarıyor mu?
Utandığınızda Yüzünüz Kızarıyor mu?
Bu Sıvı Neden Elimde Kaynıyor?
Bu Sıvı Neden Elimde Kaynıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close