Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ayşe Işık
Üye
1

Kadınlar çiçekleri neden sever ve çiçek almayı neden ister? Bu davranışın bir temeli var mı?

Neden çiçek almak istiyoruz ve çiçek alınca mutlu oluyoruz?
2,509 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Tehmez Muradov
Kadınlar hakkında araşdırmadan biliyorum

Yüzyıllardır merak edilen ve yanıtı halen tam olarak bilinemeyen bir soru: kadınlar neden çiçek sever ve neden özel günlerde çiçek beklerler. Aslında bunun yanıtına dair pek çok felsefe var. Bunların ilki kadınların kokuya karşı erkeklerden daha duyarlı olması ile ilgili. Dolayısıyla çiçeklerin eşsiz kokularından da daha fazla etkileniyorlar. Yani bu felsefeye göre kadınların çiçekleri sevmesinin nedeni kokuları.

Bir diğer felsefe ise kadınlar neden çiçek sever sorusuna kadınların doğurganlık özelliğinden yola çıkarak yanıt veriyor. Bu felsefeye göre kadınlar doğanın devamını sağlayan canlılar olarak doğa özlemlerini çiçeklerle gideriyor. Bir anlamda doğadan bir parça olan çiçeklere karşı zaaflarının olması da bundan kaynaklanıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Kadınlar için çiçekler her daim duyguların ve sevginin göstergesi oluyor. Bu yüzden özel günlerde sevdikleri kişilerden çiçek beklerler. Bir anlamda sevginin bir yansıması olarak çiçekleri gördükleri için bu özel günleri de çiçeklerle taçlandırmak isterler. Kısacası çiçekler kadınlar için vazgeçilmezler arasında yer alıyor.

Kadınların sadece evlerinde değil, ofislerinde dahi mutlaka saksı çiçekleri bulundurmalarının nedeni de aslında çiçeklere olan bu aşklarından kaynaklanıyor. Eğer bir kadını en azından gülümsetmek istiyorsanız yapmanız gereken sadece çiçek göndermeniz olacak. Bu sayede mutluluğa giden kapıları da sonuna dek aralamış olacaksınız. Kadınlar çiçek almaktan her daim hoşlanır. Onları bu güzellikten mahrum bırakmayın. Çiçek göndermek de en az almak kadar keyifli!

110 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
14
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Yiğit Kulaoğlu
Düşünür ve araştırmacı

Kadınların çiçek almayı sevmesinin ana nedenlerinden biri, kadınsı hissetmelerini sağlamasıdır. Çiçekler güzelliğin ve kadınlığın sembolüdür. Bir kadın bir buket aldığında, kadınlığının takdir edildiğini hisseder.Çiçek almak, biraz mutluluk ve sevgi almak gibidir ve bunu kim sevmez?Çiçekler takdir ve hayranlığın bir işaretidir. Bir erkek bir kadına çiçek gönderdiğinde ona hayran olduğu ve onu takdir ettiği mesajını iletir.Kadınlar kendilerini özel hissettirdikleri için çiçek almayı severler. Kadınlar bir buket güzel çiçek aldıklarında, birinin onları önemsediğini ve onlar hakkında düşündüğünü bilirler.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Beyza Yalçın
Çiçek sevmeyen bir kadın

Çiçekler renkleri ve kokuları çok hoş olan doğanın mucizevi güzellikleri arasında bence. Yani güzel şeylerin sembolü olması pek de tesadüf değil ama çiçekleri sevmek başka bir şey çiçek almayı sevmek başka bir şey. Dizilerde, filmlerde, kitaplarda, kendi sosyal yaşantımızda;özel günlerde, kutlamalarda çiçek göndermenin güzel bir şey olduğunu görüyoruz küçüklükten beri.Sonra da bunu biz de kendi hayatımıza uyguluyoruz ama burada bir kodlanmışlık ve zevkler ve renkler mevzusu devreye giriyor. Mesela ben çiçek alınmasını pek mantıklı bulmuyorum, sevmem de. Çünkü verilen kişiye kendinin bile isteye almadığı bir sorumluluk yüklemiş oluyoruz, bir canlıyı yaşatmak zorunluluğu.Bir zaman sonra da kuruyor. Buket alınınca böyle bir sorun yok ama o daha saçma geliyor bana. Çünkü iki gün sonra o güzelim renkler solacak ve bizim bir anlık tatminimiz için koparılmış olan çiçekler artık var olmayacak. Oysaki o çiçekler koparılmamış olsaydı hâlâ dalında günlerce belki haftalarca, aylarca aynı canlılıkta, parlaklıkta ve güzellikte hayatını idame ettirecekti, üreyecekti, böceklere kaynak olacaktı. Konuyu romantize ettiğimi düşünmeyin, çiçek alınmasının romantize edildiği kadar etmiyorum emin olun.Küçükken kopardığım çiçekler için, ya da yakaladığım böcekler için hâlâ aklıma geldikçe üzüntü duyarım. Keşke birileri bana bunun iyi bir şey olmadığını söyleseydi. Şimdiki küçük çocuklar hâlâ yapıyor. O uğur böceklerine zor anlar yaşatıyorlar sevmek uğruna. Yaşıtlarımin bile yaptığı güzel bir çiçek görünce koparmayi anlamıyorum. Ben onu okul bahçesinde görüp sadece kokluyorum ve narince yapraklarını okşuyorum onlarsa hemen kopariyorlar ve birbirlerine veriyorlar ve beş dakika sonra unutuluyor ama o çiçek öldü o artık yok. Sevgili hemcinslerim, lütfen çiçekleri dalında sevin. Sevgili çocuklar ve insanlar, lütfen artık etrafımızda koparılmış ve yere atılmış gül yaprakları değil rengarenk çiçekler görmemize izin verin.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Ölülerin Kimliği Nasıl Teşhis Ediliyor?
Ölülerin Kimliği Nasıl Teşhis Ediliyor?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
Sonsuz Enflasyon: Büyük Patlamadan Önce Ne Vardı?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
OceanGate Faciası: Titanik'e Giden Araca Tam Olarak Ne Oldu?
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close