Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İsmet inönü'nün Lozan Antlaşmasında 12 adaları vermesi gibi bir olay oldu mu?

5,376 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Fedor Platon
Araştırmacı.

İsmet İnönü'nün Lozan Antlaşması'nda 12 adaları verdiği şeklinde bir durum kesinlikle söz konusu değildir. 12 Adalar, aslında Türk-İtalyan Savaşı sırasında İtalyanlar tarafından işgal edilmişti. Bu savaş, 1912 tarihinde İsviçre'deki Ouchy'de imzalanan anlaşma ile sona ermiş ve anlaşma gereği İtalyanların işgal ettikleri 12 Adalar'ı geri verecekleri belirtilmişti. Ancak İtalyanlar, bir takım bahanelerle bu adaları bırakmadılar. Bu durum, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı'na kadar devam etti ve 12 Adalar İtalyan işgalinde kalmış oldu​1​. Lozan Antlaşması, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalandı. Bu antlaşmanın 15. maddesi ile 12 Adalar'ın İtalya egemenliğinde olduğu resmen kabul edildi. Ancak bu, zaten fiili bir durumun hukuken tescil edilmesinden ibaretti çünkü adalar zaten Osmanlı'nın kontrolünde değildi​.İkinci Dünya Savaşı sonunda, 1947 tarihli Paris Antlaşması ile İtalya'nın savaşın mağlubu olması ve adaların savaşta galip gelen Yunanistan'a devredilmesi sonucunda 12 Adalar Yunan egemenliğine geçti​. İsmet İnönü hakkında, İkinci Dünya Savaşı sırasında 12 Adalar'ın Türkiye'ye geri verilmesi konusunda fırsatlar doğduğu, ancak İnönü'nün bu konuda "çekingen" davrandığı iddiaları bulunmaktadır. Ancak bu iddiaların tamamen doğru olup olmadığı konusunda tarihsel belgelerin kesin bir yanıtı yoktur​. Bazı belirsizlikler nedeniyle, İnönü'nün 12 Adalar konusunda tam olarak ne tür bir politika izlediği konusunda kesin bir sonuca ulaşmak zor olabilir. Ancak eldeki belgeler, İnönü'nün Lozan Antlaşması'nda 12 Adalar'ı "verdiği" şeklinde bir durumun olmadığını açıkça göstermektedir.[1][1]

198 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Admin. 12 Adalar Elimizden Nasıl Çıktı? – İnönü Vakfı, İsmet İnönü, İsmet İnönü Kimdir, İsmet İnönü Hayatı, İsmet İnönü Resimleri. Alındığı Tarih: 22 Haziran 2023. Alındığı Yer: ismetinonu | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ayşe Işık
Anest. Tekn.

Adaları Osmanlı çoktan kaybetmişti zaten balkan savaşlarından önce. Ödünç vermişti diyebiliriz. Sonra ''ödünç verilen'' o adaları geri alamıyoruz Lozan'da da muhtemelen ille de peşine düşülmemiştir adalardan daha önemli sorunlarımız olduğu için. Yani adalar Osmanlı döneminde zaten bizdeydi de Milli Mücadele döneminde Lozan'da gittik kaybettik diye bir şey yok adaları Osmanlı kaybetmişti Lozan'la da geri alamadık ne yazık ki. Ama halkı uyutmak bedava tabi hala Lozan'ın süresiz bir anlaşma olduğunu, bir gün öylece bitmeyeceğini, 2023'de hiç bitmeyeceğini veya İnönü'nün adaları Lozan'da gidip kaybetmediğini anlatmak çok zor.

315 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Https://Tr.wikipedia.org/Wiki/Lozan_Antla%C5%9Fmas%C4%B1. Alındığı Tarih: 22 Haziran 2023. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Önder Ata Buzi Kamış
Tarih Meraklısıyım

1912'de yapılan Uşi antlaşması gereğince adalar İtalya'dan Osmanlı'ya verilecekti. Ancak Osmanlılar, adaların Yunanlar tarafından işgal edilebileceği düşüncesiyle Başkan Savaşları süresince İtalya'da kalmasını istediler. İtalyanlar, adaları tutmayarak kendi topraklarına katmıştır. Lozan antlaşmasında ise adaların İtalyanlarda kalması kabul edilmiştir. 1974' de ise adalar Yunan toprağına Paris Antlaşması ile katılmıştır. "Adaları İsmet verdi" denmesinin nedeni ise Lozan Antlaşmasını İsmet İnönü'nün imzalamış olmasıdır. [1]

259 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Cevdet Küçük. Oniki Ada. Alındığı Tarih: 22 Haziran 2023. Alındığı Yer: TDV İslâm Ansiklopedisi | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Soğukta Kas Tutulur mu?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Mars, Yaşama Dünya'dan Daha Uygun Olabilir mi?
Mars, Yaşama Dünya'dan Daha Uygun Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close