Puan Ver
3
Puan Ver

Işıktan daha hızlı takyon gibi parçacıklar olduğu halde neden hiç bir şey ışıktan daha hızlı gidemez?

1
1 Cevap
  1. Takyon hipotetik bir parçacıktır, gözlemlenmemiştir, gözlemlenmesini de beklemiyoruz.
  2. Önemli olan şey bilginin ışık hızından hızlı iletilmemesidir. Bilgi iletilmediği sürece bir şey ışık hızını geçebilir. Gözlemlenebilir bütün parçacıklar bilgi iletiminde kullanılabileceği için de gözlemlenebilir hiçbir parçacık ışık hızını geçemez. Kuantum alan teorisinde gözlemlenmeyen parçacıklar hesaplarda kullanılıyor ve bu parçacıklar ışık hızından hızlı olabilir.
  3. Bilginin ışık hızından hızlı iletilmemesini beklememizin sebebi nedenselliktir (causality): Işık hızından hızlı bilgi iletiminde sonuçların nedenleri etkilemesi mümkündür (gelecek geçmişi etkiler) bu da nedensellik ilkesine aykırıdır.
8

Kaynaklar

  1. Wikipedia Fizikte Nedensellik
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Birçok insan düşündüğünü zannetiği sırada aslında sadece önyargılarını yeniden düzenlemektedir.”
William James
Geri Bildirim Gönder