Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kara Kaplak
Kara Kaplak
1,750 UP
Üye
2

Işık hızından hızlı giderek Geçmişe gidebilir miyiz?

Işık hızıyla güneşten gelen ışınlar dünyaya ulaşması 8 dakika sürer ışık hızından daha hızlı giderek mesela 2 dakika içinde dünyadan güneşe vardığımızı varsayalım ve güneşin yok olduğunu görelim 2 dakika içinde tekrar dünyaya varalım toplamda kaybettiğimiz 4 dakika yani güneşten gelen ışının dünyaya varmasına hala 4 dakika var ve biz güneş görüyorz
334 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İhsan Efe Çetinkaya
Fizik meraklısı

Bunu basitçe şöyle açıklayayım. Teorik olarak ışıktan hızlı giderek geçmişi görmen mümkün ama bu pratikte imkansızdır çünkü senin bir kütlen var ve kütlesi olan cisimler değil ışıktan hızlı gitmek ışık hızına yaklaşamaz bile. Sonuç olarak birileri bunu onyıllar önce açıklamıştır.(bkz. Özel rölativite, büyükanne paradoksu)[1[1]]

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. Zamanda Yolculuk Yapmak Mümkün Mü? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 23 Aralık 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kaan Dalgıç
Bilim okuryazarı

Yaptığınız şey sadece yer değiştirmektir. Atıyorum güneş X konumunda yok oldu ve bizim dünyamız X+H konumunda, diyelim ki güneş sebepsiz bir şekilde patladı enerji dalgasının H kadar mesafe kat etmesi gerekir. Siz güneşe giderek H kadar mesafeyi küçültürsünüz böylece dünyadan daha erken görmüş olursunuz. Burada herhangi bir zaman yolculuğu yok ki? Zamanın akışının değiştiği yerler; Işık hızına yakın hızla hareket eden cisimler, Yoğun kütle çekim altında olan yerler vb. Örneğin yoğun kütleli bir kara deliğin yanında "Gravitational Redshift" ten dolayı ışığın frekansı düşer ve bundan dolayı uzaktaki bir gözlemci sizi daha yavaş hareket ediyormuşsunuz gibi görür ama sizin için her şey normaldir. Sizin bahsettiğiniz durumda yaptığınız teknik olarak hiç bir şey yok gidip geldiniz o kadar.[1]

Kaynaklar

 1. Stephen Hawking. Zamanın Kısa Tarihi.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close