Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsansız bir adada, kendi kendine doğmuş bir akıl... Bu akıl, tanrılık düşünceye varabilir mi?

Felsefenin tatlı yanlarından biri olan "düşünce deneyi" yapalım: çağdaş akıl denilen sahip olduğumuz bu aklı, son iki yüz bin yıllık maddesel gelişmeyle bilginin onardığı bir akıl olarak ele alalım; öyle bir akıl düşünelim ki, ne iki yüz bin yıl maddesel gelişmeden, ne de bilgiden yararlanmış olsun.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar.

Bu sorunun felsefeyle ilgili bir olduğunu sanmıyorum. Ama sorunun yanıtı bariz bir şekilde evet gibi görünüyor. Sonuçta geçmişte birileri Tanrı düşüncesine ulaşmış. Bir daha ulaşılamayacağını düşünmemiz için bir neden yok. Kaldı ki insanların olayları/varlıkları amaçsal şekilde açıklama yönünde doğuştan bir eğilimi varmış gibi görünüyor. Bu yolla Tanrı'ya ulaşılması çok da zor değil gibi görünüyor. Tabi bir insanın tek başına ulaştığı Tanrı tasavvurunun günümüz organize dinlerindeki kadar 'rafine' bir Tanrı tasavvuru olmayacağı bariz. Sonuçta bu dinlerin yüzlerce yıllık felsefi gelenekleri var. Ama bir tür yaratıcı zihne ulaşmak çoğu insanın eğilimleri gereği pek zor olmasa gerek.

Teşekkür
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tam şu anda hayatın bence en üzücü tarafı, bilimin bilgiyi biriktirme hızının, toplumun bilgelik edinme hızından daha fazla olmasıdır.”
Isaac Asimov
Geri Bildirim Gönder