Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

İnsanlık eşeysiz üremeden eşeyli üremeye nasıl geçti?

222 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Nisanur Er
Nisanur Er
54K UP
Evrim hakkında araştırmalar yapar.
Orijinal Soru: Eşeysiz üremeden eşeyli üremeye nasıl evrildik?

Merhaba, bilindiği üzere canlı yaşamı Hücre Çorbası da denilen aminoasitlerin bir araya gelerek kaynaşması sonucu ilkel canlılarla meydana geldi. Tesadüf değildi, uygun ortam şartlarıydı ilkel canlıları ortaya çıkmasını sağlayan. Prokaryotlar yani bakteriler, bizlerin ilkel atalarıdır. Onlar sayesinde Ökaryakotlar oluştu. Şundan bu sonucu çıkarabiliriz: “Bir prokaryot başka bir bakterinin bedenine girdi ve ökaryot hücre oluştu. “ Yani bu aslında bakterinin, konakçının vücudunda mitokondri görevinde olmasıdır. Havva diye bahsettiğimiz ise bir tek hücreliydi! Yani tüm ökaryotların mitokondrisi bir dişi prokaryottan gelmekte. Yaklaşık 700 milyon yıl önce ise evrimsel ağacımızda iki ayrı dallanma olmuştur. Hayvanlar ve Bitkilerin ayrışması. Mantarlar ise bitkiler ile aynı grupta değil, farklı bir dalı vardır. Havva dedik peki Adem? Adem ile Havva’nın aynı zamanda yaşama olasılığı oldukça düşüktür çünkü baba olmak için gereken enerji Havva’dakinden daha azdır. Herkesin anne, babası olduğuna göre ki bunları prokaryot dönemine de sığdırırsak evet aslında anne babalarımız o ilk hücre. Fakat, Havva’nın önemli bir yeri olmadığını söyleyebiliriz, ondan önce de hücreler olduğunu baz alınca. Fakat Havva’dan sonra gelenlerin hepsi ölmüş olsaydı unutulmuş olacaktı.

Evrimsel Ağaç
Evrimsel Ağaç
Daniel C. Dennett

[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. D. C. Dennett. (2013). Darwin'in Tehlikeli Fikri. ISBN: 9786051068343. Yayınevi: Alfa Yayıncılık. sf: 683.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close