Puan Ver
4
Puan Ver

İnsanların sadece 8 gün ömrü olsa hayat nasıl olurdu. İnsanlık şimdiki kadar ilerleyebilirler miydi?

8 günün içinde süper bir hızla doğup büyüyüp yaşlanıp öldüklerini varsayalalım. İnsanlık teknoloji ve diğer alanlarda bizim kadar ilerleyebilirler miydi?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Soyları kısa süre içinde tükenirdi, çünkü süper hızlı bir gelişim ile 8(veya daha az) gün içinde erişkinliğe erişmek için çok miktarda besin almak gerekir. sanıyorum ki bu bir insanın o kadar sürede tüketip sindirebileceğinden çok daha fazladır, kaldı ki bu kadar besini bu kadar kısa süre içinde bulmak da büyük bir dert. Bunun dışında, işimizi sonraki nesillerle elden ele tamamlarken ikide bir üremek için fazladan oldukça fazla efor sarf etmek de gerekirdi. Karmaşık şeyleri hem düşünmek/deneyimlemek hem de düzgün bir şekilde aktarabilmek için zamana ihtiyacımız var. Her insan kitaba bir satır eklese (yazıyı icat edebilirlerse tabi) bir süre sonra kitap 8 günde (ki kitap okumaya ayrılan süre muhtemelen 8 günden çok daha az) okunmak için çok uzun olur ve kitabı okuyamadan, birikmiş bilgiyi almadan da üstüne bir şey ekleyemezsiniz. Ayrıca elbette çoğu şeyi 4-5 yaşına kadar süren küçüklük dönemlerimizde çevremizden öğreniriz ve insanların 8 günlük yaşam süresi içinde bu bilgileri öğrenmek için fazladan mekanizmalara sahip olması gerekir. Bu saydıklarımın dışında da bir çok sorun yaşanacağına eminim çünkü özelliklerimiz yaşam süremizle uyum sağlayacak, optimum şekilde evrimleşmiştir, ortalama yaşam süresi de önemli bir etken. Bütün bu etkiler bize doğada çok büyük dezavantajlar sağlardı.

Teşekkür Et
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Delilik, aynı hataları tekrar edip farklı sonuçlar beklemektir.”
Narcotics Anonymous
Geri Bildirim Gönder