Sorulara Dön
1
Sinirbilim & Nörobiyoloji

İnsanlarda IQ alt sınırı kaçtır?

örneğin 30ıqlık bir insan olabilir mi? En az kaç ıqya kadar inebilir bir insan?

1
477 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

IQ puanlamasında 100 puan ortalama skor alarak alınır ve IQ skalasının standart sapması 15'dir. İnsanların %99'u üç standart sapma aralığında yer alır; yani 55-145 IQ aralığı dışındaki insanlar(daha yüksek veya daha düşük fark etmeksizin) toplumun sadece %0.1 gibi çok küçük bir kısmını oluşturur oluşturur. Bununla birlikte IQ derecelendirilmesinde 70 puan alt sınır olarak belirlenir ve bu skorun altındaki insanlarda patolojik olarak zeka geriliği olduğu kabul edilir, bu skor da istatistiki olarak %3lük bir dilime tekabül eder. Teorik açıdan düşük IQ puanları 0 ile 70 arasındaki herhangi bir yerde olabilir. Tüm dünya nüfusunu istatistiki olarak dağıttığımızda, IQ puanının 6 standart sapmanın biraz altına düşebileceğini hesaplayabiliriz bu da bize 4 puan sayısını verebilir.

IQ puanlarının aralığının gösterildiği çan eğirisi
IQ puanlarının aralığının gösterildiği çan eğirisi
Hand in Hand Education

Fakat işin uygulama kısmı bu kadar basit değil. Matematiksel olarak var olabilecek en düşük IQ puanını tahmin edebilsek de bu bize yeterli bir bilgi vermez. İlk olarak elimizde skalanın her puanına yerleştirebileceğimiz kadar IQ puanı verisi yok. İkinci olarak çok düşük IQ puanları olsa bile bu bilgiler mahrem bilgiler olduğundan ötürü kamuoyuna paylaşılması etik olmazdı.

Ayrıca belli bir seviyenin altındaki IQ puanlarına sahip insanların puanlarının ne kadar düşük olduğu çok da bir anlam taşımazdı. Zira zaten ağır nörolojik bozuklukları olan hastaların hayatları büyük oranda bakım verenlerine bağlı olduğu için bu kişilerin IQ puanları arasındaki 5-10 puanlık ortalamalar muhtemelen bu insanların hayat kalitesinde çok büyük bir fark yaratmayacaktır. Ayrıca bu insanlara IQ testi yapmanın etik yönlerini ve zorluklarını da göz ardı etmemek gerek.

Bununla birlikte kabaca bir yorum yapmak gerekirse, Lissensefali gibi nörolojik bozukluğu olan insanların IQ'su 20 puan ve altı civarına kadar düşebiliyor. Bu insanlara IQ testi yapmak dahi çok zor olduğundan bozukluğun ağırlığını belirlemek için bazı özel testler uygulanıyor. Fakat elimizde ''bu kişi gelmiş geçmiş en düşük IQ puanına sahip kişidir.'' diyebileceğimiz bir insan yok.

Bir Lissensefali hastasının beyni
Bir Lissensefali hastasının beyni
Wikipedia
500 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Faydalı Bir Quora Yazısı. (20 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. What Is The Lowest Iq Ever Recorded In Human History?. (20 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Long‐Term Follow‐Up Of Type 1 Lissencephaly: Survival Is Related To Neuroimaging Abnormalities. (20 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 20 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et