Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ayhan TİBİLLİ
Ayhan TİBİLLİ
1,271 UP
Üye
3

İnsanlar neden küfür ederler?

Genel olarak dünya çapında cinsellik içeren sözcükler küfür olarak nitelendirilir ve kullanılması hoş karşılanmaz. Peki ama bu kelimeleri kullanmak bu kadar ayığlanırken ne oldu da bir anda herkes kullanmaya başladı? İnsanları küfür etmeye iten sebep ne?
206 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
177K UP
Bilim ve felsefe okuru

Bunun nedeni aşağılamak için kullanılmasıdır. Küfürlerin cinsellik ile ilgili olması da aslında insanların cinselliği hayvani ve 'aşağı' bir davranış olarak benliklerine aykırı olarak algılamalarına dayanır. Bunun nasıl olduğunu açıklayacağız. Bu algılama biçiminde her benlik kendindeki cinselliğe yönelik bu benlik hissini algıladığı için cinselliğin nitelemesi önce birey bazında 'ayıba' dönüşmüştür.Nedeni de siz örneğin cinsellikle ilgili birşey düşünürken zihniniz kendi cinselliğinize dair algıları,hisleri, hayvaniliği,vahşiliğı imgeler ve size algılatır. Durumu daha iyi anlamak için örneğin dışkıdan tiksinme nedeniniz o an zihninizin kendi dışkınıza dair kokusu yapısı vs gibi tiksinç özellikleri size imgelemesi ve algılatmasıdır. . (Şuan bu yazıyı okurken bile zihniniz tarafından bu imgelemeler yapılıyor ve tiksiniyor olabilirsiniz.) Sanıldığı gibi ahlak toplumsallıkla ortaya çıkmamış, kişinin kendi benliğindeki algılarına dayalı olarak başlayıp toplumsallığa yayılmış bir durumdadır. Bu da insan bilincinin gelişmesi ve kendindeki (hayvani) özellikleri fark etmesiyle var olmuş bir olgudur. Aksi halde cinselliğe dair ahlakilik veya tiksinmeye dair diğer durumlar hiç oluşmazdı ve ortaya çıkamazdı. Bunlar Afrika'daki bir kabilenin Ateş dansı gibi adetleri benzer şekilde toplumsallıkla ortaya çıkmış durumlar değildir. İnsan kendinde özellikleri fark ederek diğer insanlardaki aynı özelliklere dair algılamaları hisseder ve nitelemeleri de buna göre yapar. Yani kendi algılama biçimi ve hisleri insan için dışardaki hisleri algılamaktaki tek kriteridir. Kendisinde bu hisler bulunmayan insan karşısındakinin hislerini algılayamaz. Cinsellik, tiskinme gibi konularda da aynı şey geçerlidir. Önce kendi benliğinizde bunları ve bunlara dair özellikleri hisseder ve fark eder daha sonra başkalarındakini buna göre algılarsınız. Cinsellik ve tiksinme gibi olgulara dair algılamaların toplumsallıkla ortaya çıktığını sananlar büyük bir yanılgı içindeler ve bu kişiler kendi zihinlerinde ve benliklerinde neler olup bittiğinin farkında olmayan kişilerdir. Bunlar bilinç gelişimi ve (kişinin kendindeki özelliklere dair) farkındalıkla ortaya çıkmış olgulardır. Çünkü kendini ve kendindekikeri 'izleyen' duruma gelmeden ve bunlara dair tanımlamaları yapmadan ve bu şekilde cinselliğe tabi olmaktan çıkmadan bunlara dair ahlakilik ortaya çıkamazdı.

Cinsellikle ilgili küfürlerin ortaya çıkma sebebi de cinselliğin bu yukarıdaki benliksel özelliklerinin algılanmasına, fark edilmesine ve bu şekilde aşağılama biçimi olarak kullanılmasına dayanır. Karşınızdaki bu şekilde zihninizdeki ahlaken bulunduğunuz konumdan 'aşagı' bir durumda algıladığınız nitelemeler üzerinden 'aşağılama' eylemini hissel benliksel olarak (kendinizdeki bu aşağı yani hissederek) gerçekleştirmiş olursunuz.

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close