Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İnsanlar neden çocuk yapar?

1,552 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Mustafa Kaplan
Lise Öğrencisi

Aslında insanlar birçok nedenle çocuk sahibi olmak isteyebilir.

Bunlardan ilki, çocuğun ailenin üretim potansiyeline katkısı olduğu düşüncesi olabilir. Tarım toplumları için geçerli olan bu açıklama, günümüz ekonomik yapısında açıklayıcılığını yitirmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

İkincisi, insan yaşlığında kendisine bakması için çocuk sahibi olmak isteyebilir. Fakat, kuşaklar arası yardımlaşma olarak da adlandırılan çocuğun anne babasına yaşlandığında bakma fonksiyonu da günümüzde azalmıştır çünkü modern emeklilik sistemleri aile fertleri arasındaki yardımlaşmaya alternatif olmuştur.

Üçüncüsü, İslamiyetten veya diğer İbrahimi dinlerden gelen değer yargıları da insanı çocuk sahibi olmak için teşvik edebilir.

Dördüncüsü, insan çocuk okşamaktan ve sevmekten kişisel olarak tatmin hissedebilir.[1][1]

146 görüntülenme

Kaynaklar

 1. ZEYNEP B. UĞUR. Çocuk Sahibi Olmak İnsanlari Mutlu Ediyor Mu? Türkiye’den Bulgular. (31 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2022. Alındığı Yer: dergipark.org.tr | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Dilara Ekinci
Fularsiz Entellik Referansi

Merhabalar, Fularsiz Entellik´´ Podcastinde gecen yil bu konuda Pro ve Contra düsüncelerin bölümleri var, tavsiye ederim. Bölümlerin icerisinde kimi Wikipedi, kimi akademik kaynaklar mevcut. Bir genel fikir olusturmasi adina dinleyebilirsiniz.

116 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Fularsiz Entellik. Pronatalizm. Alındığı Yer: open.spotify.com | Arşiv Bağlantısı
 2. Fularsiz Entellik. Antinatalizm. Alındığı Tarih: 23 Haziran 2022. Alındığı Yer: open.spotify.com | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Buğra özyılmaz
Düşünemeyen filozof

En büyük amacıyla neslini devam ettirebilmek diyebiliriz. Kişide ki yok olmak, neslinin tamamen bitmesi gibi düşüncelerden dolayı çocuk yapma isteği artar.

Diğer sebeplerden biri de dindir. Aile huzurunu sağlaması ve boşanmaların, kavgaların önüne geçeceğine inanılmasından ve en çarpıcı olarak cezalandırılcağından kaynaklı olabilir[hadisi şerifte, Levililer, 20/20-21; Ye- remya, 22/30 (bunlardan bahsetmektedir) ]. Din örneklerine devam edersek Tanrı, tufan olayından sağ kurtulan Nuh ve ailesine: “Verimli olun, çoğalın, yeryüzünde türeyin, artın.” (Yaratılış, 9/1)[1][2]

Tüm Reklamları Kapat

Başka bir sebep ise ailesine destek çıkmasıdır. Günümüzde hala devam eden bu düşünce çocuklara kendi işini yaptırarak, işini rahatlatmaktadır nerden bakarsak bakalım bu hâyli mantıklı geliyor desek yanlış olmaz. Farklı bir yönden bakarsak bildiklerini aktarma devam ettirme diyebiliriz.[3]

Son olarak bazı sorumlulukları ve duyguları almak istiyoruz. İnsanlığın ilk zamanlarından beri çocuklara karşı olan sevgi, merhamet gibi duyguları tekrardan yaşamak ve sergilemek için çocuk yapma ihityacı olduğunu söylemek yanlış olmaz.[4][5]

227 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Salih ÇİNPOLAT. (2017). Yahudilikte Çocuk Sahibi Olmanin Sebebi Ve Çoğalmanin Yeri Ve Önemi. dergipark.org.tr, sf: 16. | Arşiv Bağlantısı
 2. dinimiz islam web sayfası. İslamiyete Göre Niçin Çocuk Sahibi Oluyoruz. (23 Haziran 2022). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2022. Alındığı Yer: dinimizislam.com | Arşiv Bağlantısı
 3. Doğan YÜCELOĞLU. Niçin Çocuk Sahibi Olmak İstiyoruz? | Doğan Cüceloğlu. (27 Mayıs 2007). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2022. Alındığı Yer: www.dogancuceloglu.net | Arşiv Bağlantısı
 4. C. Overall. (2012). Why Have Children?: The Ethical Debate. ISBN: 9780262016988. Yayınevi: MIT Press.
 5. M. Warnock. (2003). Making Babies: Is There A Right To Have Children?. ISBN: 9780192805003. Yayınevi: Oxford University Press, USA.
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Meksikalı Uzaylılar Gerçek mi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Hazırlıklı Olmak Depremin Sonucunu Gerçekten Değiştirir mi?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close