Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Şiğva
Emre Şiğva
6K UP
Üye
0

Insan olmanın ölçütü nedir ?

Etrafımızda bulunan hiçbir şeyi sorgulamayan kişileri görünce bizi hayvanlardan ayıran özellik neydi diye hatırlamak istedim .
551 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Enes Özdaş
Enes Özdaş
42K UP
Fikir sahibi

Bu kişiden kişiye değişebilir bence. İnançlı birisini ele alalım ona göre insan olmanın ölçütü dininin/tanrısının emrettiği emirleri yapmak olabilir. Eğer bu biraz daha mantıklı düşünen birisiyse sorgulama yoluyla neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilip insanlara ona göre bakış açısı yakalayabilir.

İnançsız birisine bakalim: Bu kişi ise toplumun fikirlerinden ortak bir çıkarım yapmaya çalışır bence. Daha fazla düşünen birisiyse kendi doğrularını oluşturur ve onları benimser ona göre yaşar (bunun için sadece inançlı olması gerekmiyor ama).

Sadece inanç açısından da bakamayız ortada kalan şeyler de vardır inanca bağlı olmayan örneğin zeka herhangi bir din size zeki olma şartı sunmuyor ya da zeki olun demiyor. Ya da başarılı.

Tüm Reklamları Kapat

Bence bu göreceli bir kavram kişinin bakış açısına bağlı birşey. Ama tabiki insanı hayvanlardan ayıran şey zekası ve sorgulamak zekanın göstergesi. Akıl ise her canlıda bulunuyor suya ihtiyacı olduğunu her canlı biliyor ya da önündeki yılanın zararlı olduğunu canlıların hepsi bilir. Yani insanı hayvanlardan ayıran zekasıdır ne kadar yüksek olursa o kadar gelişmiş denilebilir.[1][2]

112 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Akıl. Alındığı Tarih: 14 Nisan 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia. Zeka. Alındığı Tarih: 14 Nisan 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close