Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

İnsan beyni hangi olayı hafızadan sileceğine nasıl karar veriyor olabilir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Beynimiz bir bahçe gibidir. Zamanla beynimiz bazı bilgileri budar. Hangi bilgilerin budanacağını ise nöron bağlantılarına göre seçer. Beynimizde kullandığımız alanlar ile ilgili nöron bağlantıları çalışır. Örnek verecek olursak herhangi bir müzik aletini çalmaya çalışırsak beynimizde bununla ilgili nöron bağlantıları güçlenecek, eğer bu konu ile ilgili bir nöron bağlantıları yoksa yeni nöron bağları oluşacaktır. Ancak beynimiz kullanmadığımız veya daha az kullandığımız bazı nöron bağlantılarını tespit eder ve C1q adlı bir protein bu sinaptik bağlantıya işaret koyar. Mikroglia[1] hücreleri C1q proteini ile işaretlenen sinaptik bağlantıları tespit ettiklerinde ise o sinapsı yok eder.

[1] = Merkezi sinir sisteminde bulunan ve antijen bulunduran glia hücreleridir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kral, ulusu için mücadele eder. Bir kahraman ise herkes için...”
Will Beall
Geri Bildirim Gönder