Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İlk sayılar ve harfler nasıl oluştu? Yani "A" harfi neden "A" neyden meydana geldi. 2+2=4 neden dört nasil meydana geldi bu sayı?

166 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Orjin Astromat
Araştırmacı, Okur

İlk sayılar ve harfler, insanlar tarafından iletişim kurmak ve sayıları temsil etmek amacıyla geliştirilmiştir. Bunlar, temel insan ihtiyaçlarından kaynaklanmıştır ve zamanla evrimleşmiştir.

Harfler:

Alfabenin kökenleri antik çağlara dayanır. Çeşitli uygarlıklar, sesleri temsil etmek için kullandıkları semboller geliştirdiler. Örneğin, Fenikeliler, ilk alfabelerinden bazılarını oluşturan sembolleri geliştirdiler. Yunan alfabesi, Latin alfabesi gibi daha sonraki alfabeler bu temeller üzerine inşa edilmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Bir harfin belirli bir şekli veya sembolü seçilmesi, genellikle o harfin temsil ettiği sesin yanı sıra kültürel ve tarihsel faktörlere bağlıdır. Harflerin belirli bir sıralamaya sahip olması da yaygın bir uygulamadır ve genellikle dilbilimsel veya alfabenin kullanımına bağlı olarak gelişir.

Sayılar:

İlk sayılar, insanların miktarları, nicelikleri ve diğer kavramları ifade etmek için kullandıkları sembollerdi. İnsanlar, sayıları temsil etmek için ihtiyaç duydukları sembolleri ve sistemleri geliştirdiler.

Örneğin, bir nesnenin varlığını ifade etmek için parmaklarını kullanabilirlerdi. Daha sonra, insanlar sayma taşları gibi matematiksel işlemler için araçlar geliştirdiler. Bu, zamanla sayılar ve sayı sistemleri olarak bilinen yapıların gelişmesine yol açtı.

Tüm Reklamları Kapat

İlk sayılar genellikle birçok farklı kültürde benzer temellerde gelişmiştir. Örneğin, birçok kültürde sayılar temelde birer işaret veya sembol kullanılarak temsil edilmiştir. Ancak, sayı sistemleri ve sembollerinin tam olarak nasıl geliştiği ve evrimleştiği kültüre göre değişiklik gösterir.

Genel olarak, harfler ve sayılar, insanların iletişim kurma ve dünyayı anlama ihtiyaçlarından doğmuş ve zaman içinde karmaşıklaşmıştır. Bu semboller ve sistemler, insanlığın tarihindeki ilerlemenin ve kültürel değişimin bir yansımasıdır.[1]

Kaynaklar

 1. R. Ü. Eğitimi. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi | Rusya'da Üniversite Eğitimi. Alındığı Tarih: 15 Mart 2024. Alındığı Yer: Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi | Rusya'da Üniversite Eğitimi | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close