Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

İçindeki elektrotlar ile tuzlu sudan kendisi için gerekli elektriği ürettiği iddia edilen saat mümkün mü?

Arkadaşlar İnternette su ile çalıştığı iddia edilen bir saat dolaşıyor. YouTube'a yazarsanız çıkar. Böyle birşey mümkün mü? Lise 2. sınıf olarak kimya bilgim aşırı yetersiz. Bununla ilgili bir sitede şöyle bir cümle var idi "Saatin içindeki elektrotlar sayesinde tuzlu sudan kendisi için gerekli elektriği üretiyor."
269 görüntülenme
İçindeki elektrotlar ile tuzlu sudan kendisi için gerekli elektriği ürettiği iddia edilen saat mümkün mü?
İçindeki elektrotlar ile tuzlu sudan kendisi için gerekli elektriği ürettiği iddia edilen saat mümkün mü?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Enes Özdaş
Enes Özdaş
42K UP
Okur

Hayır :

Elektroliz dediğimiz olay pilin enerjisi ile oksijen ve hidrojenin birbirinden ayrıştırılmasıdır elektrolit ise potamsiyel farkı yani enerjiyi ölçmeye yarar. Tuzlu suyun içinde elektrik yayılabilir bu doğru. - enerji ile + enerji birbiri ile karşılaştığı zaman nötr duruma düşer bunun en iyi örneği yıldırımdır. Aradaki potansiyel fark sonucu yıldırım yere çarpar. Yıldırım - enerji içerirken toprak + enerjiye sahiptir. Bu ikisi çarpıştığı zaman nötralize olur.

Nasıl mı aksini kanıtlayabilirim siz bile bunu araştırana kadar böyle birşey olduğunu bilmiyordunuz eğer böyle birşey gerçekten çalışır olsaydı heryerde bu cihazdan olurdu. Kimin elinde gördünüzki. Kaldı ki sitede zaten çalışma prensibi üzerine bilgi verilmediği yazıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bunu bilmek için okul okumanızı gerek yok bende lise 2 ye gidiyorum. Burada olmaniz zaten sizin okulda öğrendikleriniz ile yetinmediğinizi gösterir. Okul bize sadece bir kısmını öğretecek onlarıda yıllarca faydalı olacak şekilde değil zaten.

Öğrenmeye devam edin.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Əli Fərzəliyev
bilim delisi

Hocam senin dediğin şey aliminyum hava pili aliminyum elektrot elektron veriyor diğer tarafdakı oksijen tutucu onu alıp havayı eksi yüklüyor sonra elektrolit(genellikle tuzlu bazen hidroksitler) aliminyumu oksijene götürüyor ve Aliminyum hidroksit oluşuyor(alimniyum oksit de ola bilir tam bilmiyorum) ve bu elektronlar iki elektrodu bir birine bağlayan bir kablo ile akıyor ve elektrik oluşmuş oluyor.Evde yapmak istersen bir mendili tuzlu su ile islat içine aktif kömür(egzanede satılır genelde) koy ve kablo koy sonra mendili kapat ve üzerine aliminyum folyo ört ve burada kablo bağla ve pilin hazır tek yapman gereken voltmeterle test

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close