Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Hızlı okuma teknikleri ile hızlı okuma yapmak mümkün müdür? Örneğin: 1000 kelime/dakika okumak mümkün mü?

Didaktik metinlerden hızlı bilgi almak için kullanılabilir mi? Hızlı okuma verimsiz mi? Hızlı okuma "newage" denen sahte bilgilerden mi? Nlp , mindfulness gibi uydurma bir bilim dalı mı insanları soymak için. Doğru kaynak bulamıyorum. Facebook grubumuzun eski sorularına da baktım yok orada.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Hızlı okuma teknikleri:

1_Görsel algılama kapasitesini yükseltmek.(kelime çalışmaları yaparak kelimeleri daha hızlı tanımaya çalışmak.)

2_Kelime hazinesini geliştirmek.

3_Eski alışkanlıklardan kurtulmak.(Dışından okuma, bekleme, başa alma gibi davranışlardan uzak durmak.)

4_Konsatrasyon.(kitaptan başka ilgi çeken veya rahatsız edebilecek şeylerden uzak durmak.)

5_Gözle okuma.

6_Bol bol kitap okumak.

7_Sütun tarama tekniği.(Başlangıç için göz kaydırırken daha fazla satır atlama ve odak noktalarını ona göre belirlemek hızlı okumayı sağlayabilir.)

Gibi maddelerdir.

Anthony Burgessin yaptığı bir röportajda kendisinin "Anlayarak hızlı okuma teknikleri ile az sürede çok kelime kavrayabilir, çok kelime kavrayarak da birçok yazarın ne demek istediğini dah iyi anlayabilirsiniz." demiştir.

Dünya rekorunu elinde tutan Enes Acun, "Bu eğitime bir ay önce başladım. 20 saat eğitim gördüm. Dünya rekoru 11 bin 750 benim rekorum ise 14 bin 430 ve yüzde yüz anlama oranı ile bu oranı yakaladım." cevabını yapmış olduğu bir röportajda vermiştir."

Not: esas olan anlayarak okumaktır.

Yani soruya berilebilinecek cevap evettir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Hızlı okuma teknikleri Yok
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin ne olduğunu sanıyorsunuz? Bilimin büyülü olan bir tarafı yok. Bilim, doğayı dikkatlice ve tüm detaylarıyla gözlemenin sistematik bir yoludur ve bu sırada edindiğimiz sonuçları değerlendirirken tutarlı bir mantığı takip etmektir. Bunun tam olarak hangi kısmıyla alıp veremediğiniz var? Tüm detaylarıyla incelemek konusunda mı? Yoksa dikkatli gözlemler yapmak mı? Sistematik yaklaşmak mı? Yoksa tutarlı bir mantığı takip etmek mi?”
Steven Novella
Geri Bildirim Gönder